Parfumy predstavujú ťažko polapiteľnú vonnú krásu, a tak je to niekedy ťažké aj s ich popisom. Vo svete parfumov sa vžilo veľa pojmov, ktoré jeho nováčikom môžu znieť cudzo. Preto si ich tu objasníme. Mimochodom, základné slovo parfum pochádza z latinského per fumum, čo znamená „cez dym“. Vystihuje tak tradičný spôsob uvoľňovania vôní, napríklad pálenie určitých druhov driev či kadidla.
Zostavovanie parfumového diela sa dá v mnohom prirovnať k tvorbe hudobnej skladby. V parfumérii sa preto bežne používajú pojmy z hudobnej praxe - tón, akord, kompozícia či harmónia. A prenikli tu aj organy, čo je regálové pracovisko parfuméra.
Parfumér, ktorý je nepochybne umelcom, vo svojej vonnej kompozícii zlaďuje počiatočné vrchné tóny (hlavu), stredné tóny (srdce) a nízke tóny (základ). Z vonných tónov hlavy, srdca a základu postupne vytvára harmonické akordy, jednoduché či komplexné, ktoré sú podstatou príslušného parfumu.
Príkladom parfumového tónu môže byť grapefruit, levanduľa alebo santalové drevo. Základné či rozvíjajúce parfumované akordy môžu byť korenisté, drevité, fougerové, sladko balzamické, pižmové a mnohé iné, zložené z dvoch aj niekoľkých stoviek ingrediencií. Aby sa zrodil naozaj dobrý parfum, jeho tvorca nutne potrebuje bohaté skúsenosti, nesmiernu fantáziu i pravidelný čuchový tréning.
Parfumové dielo zvyčajne zahŕňa desiatky vonných zložiek, alkohol a vodu. Jednotlivé ingrediencie sa zmiešajú, rozpustia v jemnom liehu, k tomu sa pridá voda, prípadne trošku farbiva. Alkohol zabezpečuje vstrebávanie vonných zložiek do pokožky a potom ich odparovanie do okolitého vzduchu. Percentuálny podiel parfumovej kompozície (vonných zložiek) v koncentrovanom liehu určuje silu parfumu, ale aj jeho trvácnosť a cenu:
Kolínske a toaletné vody sú určené skôr na deň, parfumované vody a parfumy na večer. K letu patria vône kvetinové a citrusové, k zime ťažšie orientálne a korenisté. Silu konkrétneho parfumu samozrejme podmieňuje aj kvalita použitých vonných zložiek.
Podstatná je harmónia všetkých troch vrstiev. Pri nanášaní akéhokoľvek parfumu počítajte aj s faktormi, ktoré môžu ovplyvniť prirodzenú vôňu vašej pokožky a naopak pôsobenie vonného doplnku na vás. Radí sa medzi ne faktory ako vaše aktuálne rozpoloženie, miera stresu, vek, osobná chémia, spôsob stravovania aj práve užívané lieky. Napríklad cibuľa a cesnak preukázateľne narušujú harmóniu vonných zmesí.
V histórii sa už mnoho odborníkov pokúsilo parfumy zoradiť podľa prevládajúcich vonných zložiek, avšak žiadna jednotná klasifikácia doteraz neplatí. A zrejme ani platiť nebude, pretože v moderných parfumoch sa vône čoraz častejšie prelínajú - príkladom môže byť kvetinovo-ovocno-gurmánska kompozícia.
Všeobecne sa však vône rozdeliť dajú, najmä na svieže a hrejivé (vždy so svojimi podkategóriami). Medzi svieže patria hlavne citrusové, kvetinové a aromatické vône, medzi hrejivé zasa fougere, orientálne a kožené vône. Na hranici medzi sviežimi a hrejivými sú vône drevité a chypré (cyprusové vône).
Pre uľahčenie vášho individuálneho výberu sme popísali jednotlivé rodiny vôní, v ktorých nájdete ihneď dostupné aromatické, citrusové, drevité, fougere, cyprusové, kožené, kvetinové a orientálne dámske, pánske i unisex parfumy. Väčšina ľudí si obľúbi jednu či dve rodiny vôní a v nich si potom ľahšie vyberá nové prírastky do svojej parfumovej zbierky.
Parfémy často obsahujú esenciálne oleje či absolue - prírodné vonné látky, ktoré sa však extrahujú odlišným spôsobom.
Esenciálne oleje, éterické oleje, silice alebo esencie obvykle pochádzajú z procesu destilácie vodnou parou. Môžu byť vydestilované z kríkov, kvetov, plodov, stromov, koreňov, listov aj semien rastlín. Obľúbený je napríklad petitgrain - esenciálny olej z listov horkého pomaranča, účinný pre zlepšenie nálady. Petitgrain stimuluje myseľ, oživuje pekné spomienky, zmierňuje mentálnu únavu a pôsobí aj proti depresii. Jeho vôňa je živá a veľmi osviežujúca.
Absolue sú natoľko delikátne prírodné látky, že sa získavajú pomocou organického rozpúšťadla, aby ich nepoškodila vysoká teplota potrebná na destiláciu parou. Po odstránení zvyškových látok možno silicu nazvať absolue, teda absolútna. Napríklad jazmín absolue má výrazné afrodiziakálne a upokojujúce účinky.
Niche parfémy predstavujú určitý výklenok na parfumovom trhu. Idú mimo hlavný prúd, sú určené pre fajnšmekrov, ktorí chcú originalitu, a neboja sa ani veľmi odvážnych kompozícií. Niche parfumy totiž obsahujú také vonné zložky, ako sú v noci zbierané lístky jazmínu, strieborné kadidlo, absint alebo napríklad strelný prach. Od bežnej ponuky na trhu och odlišuje mnohoročná tradícia, najvzácnejšie prírodné ingrediencie, prepychové flakóny, niekedy obohatené o drahé kamene, neobyčajné až umelecké kompozície, mimoriadna trvácnosť a sofistikovaný proces výroby. Ich produkcia nie je prioritne komerčná, ale skôr sa viaže na avantgardnosť, kreativitu, umenie a predovšetkým na svojráznosť. Medzi známe značky niche parfumov patria The Different Company, Acqua di Parma, Montale Paris, Maison Francis Kurkdjian, Annick Goutal a čiastočne i TOM FORD.