Vône sa dajú deliť aj podľa ich typov, kategórií, alebo - ak chcete - rodín a rodokmeňov. Ide spravidla o prevládajúce vonné zložky, ktoré sú z vône cítiť. Ak budete vedieť, z akej rodiny pochádza konkrétny parfum, parfumovaná voda či toaletná voda, ľahšie si potom viete predstaviť, ako asi vonia. Väčšina ľudí má jednu alebo dve obľúbené kategórie vôní. Funguje to rovnako ako keď má niekto rád modrú farbu, iný červenú, alebo keď napríklad máte oveľa radšej slané ako sladké.
Aj keď sa množstvo odborníkov, parfumérov a ďalších špecialistov snažilo vytvoriť univerzálnu klasifikáciu, zatiaľ sa nikomu nepodarilo zaviesť všetkými uznávané rozdelenie vôní. Rôzne typy vôní sa medzi sebou prelínajú a zdieľajú svoje vlastnosti, čo vedie k vzniku mnohých podkategórií. Dnes už nie je výnimkou, keď možno vôňu zaradiť hneď do 3 rôznych kategórií. O čom je reč? Napríklad drevito-kvetinovo-pižmové vône. Alebo tiež kvetinovo-ovocno-gurmánske. Ale poďme si do toho zmätku vniesť trochu poriadku.
Parfumy sa veľmi všeobecne delia na svieže a hrejivé. A do každej z týchto dvoch skupín možno zaradiť ďalšie kategórie. Medzi svieže patria najmä citrusové, kvetinové a aromatické vône, do hrejivých zasa vône fougere, orientálne a kožené. Cyprusová a drevitá kategória je na rozmedzí medzi sviežimi a hrejivými.
Pýtate sa prečo? Cyprusové (chypré) vône sú obľúbené pre svoj hrejivý machový základ, ktorý ostro kontrastuje so sviežou, väčšinou citrusovou hlavou. A v drevitých vôňach zasa nájdete široké spektrum vonných tónov, od sviežej borovice až po hlboké cédrové tóny.