Tiež si neviete rady s rôznym označením vôní? Možno máte doma flakóniky s tajomnými značkami EdP, EdT, EdC alebo P a lámete si hlavu, čo vám tým chcel výrobca povedať. Alebo napríklad vyberáte novú vôňu a neviete, či siahnuť po parfumovej, toaletnej, kolínskej vode, či si kúpiť rovno parfum. Žiadny strach! Prevedieme vás všetkými kútmi parfumového názvoslovia a po prečítaní teórie z vás bude expert na najrôznejšie typy vôní.
Všimli ste si, že rôzne vône sú na vás cítiť rôzne dlho? Niekedy stačí pár kvapiek parfumu a príjemnú vôňu si môžete užívať od rána do večera. Inokedy sa zase navoniate a potom každé dve hodiny musíte aplikáciu opakovať, aby z vás bola vôňa stále cítiť. Možno už správne tušíte, že všetko súvisí s vyššie spomínanými značkami.
Poďme sa rýchlo zastaviť pri samotnej výrobe parfumov. Z čoho sa vyrábajú parfémy, kolínske, toaletné aj parfumované vody? Ide spravidla o zmesi najrôznejších prírodných alebo syntetických olejov a alkoholu. Alkohol je neoddeliteľnou zložkou vône. Prepožičiava jej tekutejšiu konzistenciu, aby sa dala lepšie rozprašovať, uchováva vonnú kompozíciu, a navyše pomáha rozlíšiť jednotlivé zložky vône. Čím vyšší je podiel vonných olejov v alkohole, tým je vôňa silnejšia a dlhšie vydrží. Najkoncentrovanejšie formy sú parfémy s 15 – 40 percentami, ďalej parfumované vody s 8 – 15 percentami, toaletné vody mají 4 – 8 percent vonných olejov a kolínske vody väčšinou okolo 3 – 5 percent. A práve preto na vašej koži bude parfum voňať veľmi dlho, zatiaľ čo ľahké kolínske vody vyprchajú rýchlejšie. Parfumy s dlhou výdržou sú vďaka tomu spravidla drahšie ako menej koncentrované parfumované, toaletné a kolínske vody. Ale aby to nebolo také jednoduché, žiadne presné pravidlá či nariadenia, ktorých by sa výrobcovia museli striktne držať, vlastne neexistujú. Koncentrácia vonných zložiek sa tak v receptúrach rôznych parfumových domov môže mierne líšiť.
Na Slovensku zaužívané české slovo “parfém” - rovnako ako jeho spisovný slovenský výraz "parfum" - sa u nás vžili ako synonymum pre vône a voňavky všetkých druhov. V skutočnosti sú však parfumy vôňami s najväčším podielom vonných olejov. Rôzne zdroje uvádzajú rozpätie medzi 15 a 40 percentami, vo väčšine parfumov ale nájdete 20 - 30 percent vonnej kompozície. Parfumy majú v porovnaní s inými vôňami hustejšiu konzistenciu, a preto sú väčšinou k dispozícii bez rozprašovača. Predávajú sa v menších baleniach, pretože sa nanášajú v minimálnom množstve. A to bohato stačí, aby na vás vôňa parfumu vydržala dlhé hodiny. U parfumov sa môžete stretnúť aj s označením P, Perfume, Extract a Extrait de Parfum.
Parfumy predstavujú najintenzívnejšiu vôňu s najdlhšou výdržou. Vzhľadom k väčšiemu podielu vonných olejov bývajú tiež najdrahšie, napriek tomu ide s prihliadnutím na ich výdrž a na množstvo, ktoré stačí k bežnej aplikácii, o najlepšiu investíciu. Na koži vydržia dlhú dobu, zvyčajne 6 - 8 hodín, ale veľakrát aj výrazne dlhšie. Z oblečenia parfém ucítite aj niekoľko dní. Pri nanášaní sa držte pravidla, že menej je viac. Vôňa sa na pulzujúcich miestach bude rozvíjať po celý deň.
Keď už ste si obľúbili toaletné či parfumované vody, môžete bez obáv siahnuť po tej najkoncentrovanejšej forme. Predstaví vám doteraz skryté nuansy a komplexnejšiu podobu vône, ktorú si tak ešte viac zamilujete. Na trhu nájdete rôzne pánske i dámske parfémy a z množstva ich rozmanitých vôní si vyberie každý. Parfémy tiež môžu byť vhodnejšie pre ľudí s citlivou kožou, majú totiž v porovnaní s ostatnými koncentráciami najmenej alkoholu a nevysušujú pokožku. Zvláštnou kapitolou sú potom niche parfémy, v ktorých sa odráža tradičné parfumérske remeslo, najkvalitnejšie ingrediencie a túžba vystúpiť z davu.
Parfumovaná voda je snáď najrozšírenejšou formou vône. Väčšina vôní vo vašej obľúbenej parfumérii má zrejme formu parfumovanej vody a ide aj o najtypickejší spôsob predstavenia novej vône. Cena je podstatne nižšia ako u parfumov, ale intenzita a výdrž si stále udržiavajú vysokú úroveň. Hoci niektoré zdroje uvádzajú podiel vonných olejov v rozmedzí medzi 15 a 20 percentami, v parfumovanej vode najčastejšie nájdete približne 8 - 15 percentný obsah vonnej kompozície. Zvyčajne sa vôňa dodáva vo flakóne s rozprašovačom a na vašej koži bežne vydrží asi 4 - 5 hodín. Niektoré parfumované vody ale opäť držia aj oveľa dlhšie, výdrž je mnohokrát ovplyvnená aj tým, kto si ju na seba nanesie a aká je jeho koža. Parfumované vody mávajú obvykle dominantné srdce, ktorého vonné zložky väčšinou udávajú charakter celej vône. Môžete naraziť aj na označenie EdP, Eau de Parfum, Parfum de Toilette a PdT.
Samozrejme áno. Toaletná voda, parfumovaná voda, to nie je to isté. Najväčší rozdiel samozrejme spočíva v koncentrácii vonných zložiek, parfumované vody majú v zložení 8 - 15% vonnej kompozície. Parfumovaná voda preto vonia silnejšie a dlhšie ako menej koncentrovaná toaletná voda, ktorá má len 4 - 8 %. Niekto vidí zásadný rozdiel medzi parfumovanou a toaletnou vodou v ich použití. Hovorí sa, že parfumovaná voda je vhodnejšia na večer, zatiaľ čo toaletná voda na každodenné nosenie. Po parfumovanej vode teda siahnite skôr pri večerných akciách a slávnostnejších príležitostiach, a predovšetkým v chladnejších dňoch. Nie je to ale žiadna dogma, niektoré parfumované vody sú perfektné aj na deň, popoludňajšie schôdzky alebo rande. Dobre si dopredu rozmyslite, či si ju na seba nanesiete, keď vás čaká celý deň v kancelárii, alebo keď predpoveď hlási vyššie denné teploty. Vášmu okoliu už by intenzívnejšia vôňa EdP nemusela byť príjemná.
Pokiaľ ide o podiel vonnej kompozície, toaletná voda sa pohybuje niekde na rozmedzí 4 až 8 percent. Aj tu však opäť narážame na výnimky a hranica sa niekedy udáva aj medzi 5 a 15 percentami. Parfumované oleje v toaletných vodách však zriedkakedy presahujú 10 percent. EdT alebo Eau de Toilette väčšinou vydrží na koži asi 2 až 3 hodiny a je potrebné ju počas dňa nanášať opakovane. Cena je nižšia ako u parfumovaných vôd.
Je celkom bežným postupom, že sa vôňa najprv predstaví ako parfumovaná voda a ak má úspech, po nejakej dobe ju nasleduje toaletná voda ako odľahčená verzia pôvodnej vône. Zloženie pritom môže byť trochu odlišné, ťažšie tóny ako drevo a pačuli bývajú nahradené ľahšími a sviežejšími kvetinami či citrusmi. Týmto verziám vône zvyčajne dominuje hlava. Všeobecne je EdT jeden z najobľúbenejších druhov vôní, spoločne s parfumovanými vodami.
Toaletné vody sú ideálne pre každodenné nosenie do práce či do školy. Sú ľahké a svieže a zahalia vás závojom príjemnej vône, ktorá na vaše okolie nebude pôsobiť nepríjemne ani rušivo. Hodia sa najmä pre jarné a letné obdobie. Keď nejakú vôňu zatiaľ moc nepoznáte a nie ste si istí, či si rovno zaobstarať parfum alebo parfumovanú vodu, siahnite po toaletnej vode, ktorá predstavuje perfektný úvod do konkrétnej vonnej kompozície.
Najmenej koncentrovaným z uvedených druhov vôní je kolínska voda s podielom vonných zložiek okolo 3 – 5 percent a veľkým množstvom alkoholu. Výdrž je malá, obvykle vyprchá do 2 hodín a musí sa nanášať opakovane. Kolínske vody sú výrazne lacnejšie než predošlé typy vôní, a to aj napriek tomu, že sú na trhu väčšinou k dispozícii vo väčších baleniach. Nanášajú sa na tvár, telo, vlasy a často sa môžu aplikovať aj na oblečenie. Hoci medzi ľuďmi panuje presvedčenie, že kolínske vody (EdC alebo tiež Eau de Cologne) sú čisto mužskou záležitosťou, vo skutočnosťou sú k dostupné aj unisexové kolínske vody a mnohé sú určené výhradne ženám.
Kolínska voda je často zamieňaná s vodou po holení. To sa deje najmä preto, lebo tieto vône obsahujú podobný podiel vonných zložiek. Hlavný rozdiel medzi kolínskou vodou a vodou po holení je v tom, že voda po holení obsahuje aj aktívne látky, ktoré sa starajú o pokožku.
Kolínske vody sú perfektným osviežením kedykoľvek počas dňa, hodia sa aj do sparných letných dní alebo pre športové aktivity. Vôňa EdC je príjemná, ľahučká, svieža a spravidla citrusová. Zaujímavosťou je, že originálna kolínska voda sa v rovnakom zložení vyrába už viac ako 300 rokov. Prvú vytvoril Johann Maria Farina v nemeckom Kolíne nad Rýnom a odtiaľ pochádza aj jej názov. Ten znel pôvodne Echt Kölnisch Wasser a presné zloženie zostáva dodnes tajomstvom, ktoré poznajú iba Farinovi potomkovia.