Aká je vaša najobľúbenejšia vôňa? Ružová, citrusová, santalová...? Zistite, ktoré vonné zložky majstri parfuméri používajú najčastejšie, a odkiaľ sa berú.
Parfumové dielo väčšinou obsahuje desiatky vonných zložiek, alkohol a vodu. Tvorcovia vôní majú dnes k dispozícii zhruba 3000 syntetických a 400 prírodných základných ingrediencií. Najčastejšie siahajú po kvetinových, ovocných, korenistých, drevnatých, listových, trávnych, machových či živicových zložkách.
Najznámejším parfumovým kvetinovým triom je ruža, jazmín a levanduľa. Tradične sa používala tiež štvorica zvieracích sekrétov: ambra, cibet, kastoreum a pižmo. V súčasnosti sa tieto zložky vyrábajú umelo. Na prelome 20. a 21. storočia pribudli ešte gurmánske vonné zložky ako čokoláda, karamel, med či mandle.
Syntetické látky, ktoré zvýrazňujú a prepájajú jednotlivé vône. Navodzujú pocit mydlovej čistoty a môžu byť ladené do kvetinových, citrusových, zelených i ďalších tónov. Priekopníkom a najvýznamnejším zástupcom aldehydových vôní je legendárny dámsky parfum Chanel No.5.
Pôvodne zmes labdana a veľrybej ambry. Dnes termíny ambra, ambroxan a podobné označujú zmesi živíc, driev a korenia vytvorené tak, aby voňali teplo a medovo. Líšia sa podľa tvorcov - väčšinou obsahujú ladánum, benzoe, myrhu, styrax, vanilku a včelí vosk. Jemné živicové arómy ambry dávajú kompozícii tiež mierne hrejivý charakter a orientálnu náladu. Dymový závan ambry vyniká tiež v kožených vôňach.
Alebo ibiškovec. Rastlinné pižmo pôvodom z Indie, v skorších parfumoch náhrada živočíšneho pižma. Pižmová vôňa s rastlinným, mierne kovovým vyznením sa v súčasnosti vyrába v laboratóriách.
Alebo tiež benzoín. Sladká živicová vôňa s vanilkovým nádychom, tiež stabilizátor parfumov.
Kríženec citrusov, známy všetkým milovníkom čaju Earl Grey. Má príjemne horkastú pikantnú vôňu s upokojujúcimi účinkami. Hojne sa využíva v dámskych, pánskych i unisex vôňach.
Listy a púčiky čiernych ríbezlí s charakteristickou zelenou vôňou.
Jemná podmanivá zložka obohacujúce parfum o drevité noty. Vzácne cédrové drevo dodáva kompozíciu vášeň, temperament a pôsobí povzbudivo.
Afrodiziakálna živočíšna zložka, dnes kvôli ochrane zvierat vyrábaná umelo.
Žiarivý, preslnený, energický a svieži. Prináša parfumu jeho ľahkosť.
Lesná kvetina s príjemnou upokojujúcou vôňou.
Lahodná a silná kvetinová vôňa, v ktorej sú viditeľné aj korenisté, drevité a citrusové akordy. Celkový dojem je čistý, mydlový.
Vzácna živica s intenzívnou zelenou vôňou, s náznakom pižma, korenia a dreva.
Výrazne voňajúce kvetina s typicky bielymi kvetmi, rastúca v Japonsku a Číne. Pomáha liečiť nespavosť, podráždenosť a úzkosť.
Alebo pelargónia, muškát. Mierne štipľavá vôňa s ružovými, zelenými, citrónovými i ďalšími tónmi.
Aldehyd s mandľovo-vanilkovou vôňou. Uvoľňujúca vôňa vhodná do orientálnych a gurmánskych zmesí. Kvetinový predobraz sa nazýva Heliotropium čiže otočník.
Sladká, svieža ovocná vôňa s vodnými dozvukmi.
Svieža ovocná vôňa so sladkým, zeleným či kyslastým charakterom.
Omamná a povzbuzující květina. Pochází z pohoria Himálaje, Bhútánu a Indie, ale pěstuje se i v dalších oblastech Asie, v Africe či Americe. Jeho intenzivní květinová vůně a medové aroma s ovocnými podtóny se tradičně spojuje s ženskostí, smyslností a erotikou.
Vonná živica získavaná z kmeňa stromu Boswellia sacra, suchomilnej blízkovýchodnej dreviny. Na vydymovanie sa používa už viac ako 5000 rokov.
Žiarivá, pikantná kvetinová vôňa s podtónmi klinčeka.
Alebo egyptské či etiópske korenie rastie na tropickom bylinnom kríku vo vlhkých pralesoch v Indii, na Srí Lanke, Sumatre a v Číne. Má sladkastú korenistú chuť a príjemnú citrónovú vôňu.
Bobrí výlučok pripomínajúci vanilku alebo maliny. Dnes sa v parfumoch nahrádza syntetickými zložkami.
Syntetická pižmovo-drevitá vôňa, v súčasnosti umocňujúca kvetinové zložky. Prináša pocit kašmírovej hebkosti.
Obľúbená parfumová zložka so sladkasto pálčivou arómou.
Veľmi cenená magická vôňa s púdrovým a fialkovým nádychom. Jej pôvodcom je orris root - kosatcový koreň. Meditačnú, jar pripomínajúcu vôňu kosatca obsahujú najluxusnejšie parfumy.
Hrejivé, ostré, povzbudzujúce korenie. V parfumoch je najčastejšie čierne a ružové korenie.
Intenzívna, hrejivá, sladká animálna vonná zložka s nádychom dymu.
Jedna z najpoužívanejších parfumových zložiek. Podporuje zdravie, lásku, mier, šťastie, harmóniu, vernosť, zmierňuje stres a depresie. Fialovo rozkvitnutými levanduľovými poľami sa preslávila predovšetkým francúzska Provence, ale medzi producentmi levanduľového oleja patrí aj Anglicko a Bulharsko. Balzamová sladkosť levandule obohacuje už po stáročia dámske aj pánske parfumy.
Exotická vodná rastlina, symbolizujúca čistotu a východnú životnú múdrosť.
Sladká a intenzívna vôňa s podtónmi ovocia. Je poslom jari, podporuje dobrú náladu, sebavedomie a eleganciu. Číňania zaznamenali liečivý efekt magnólie už okolo roku 1000.
Výrazná, sladko voňajúca ovocná ingrediencia, hojne zastúpená v kolínskych vodách.
Chladivá, povzbudzujúca, mentolová vonná zložka. Častá v osviežujúcich letných parfumoch.
Veľmi príjemná, korenistá, zvyčajne pánska vonná zložka.
Harmonizujúci a upokojujúci olej z kvetov horkého pomaranča (Citrus aurantium), ktorý preslávila talianska princezná z Neroli, Marie Anne de La Trémoille (1642-1722). Aromatizovala ním svoje rukavičky a dávala si ho aj do kúpeľa. Sladká kvetinová vôňa neroli učarovala tiež dvoru vo Versailles a Madame de Pompadour.
Osmanthus dáva parfumom kvetinový nádych s ovocnými tónmi marhule pre podporu zmyselnosti a farebnosti.
Viacvrstvová, zamatovo drevitá, ovocno-kvetinová vôňa s dotykmi pižma, ambry, vanilky a kakaa. Vzácna zložka orientálnych parfumov, afrodiziakum, ktorému sa hovorí tiež agarové drevo, prípadne rajské drevo. Oud je svojou dymovou, hrejivou balzamickú živicovou vôňou až hypnotizujúci. Kedysi sa používal pri rituáloch a býval cennejší než zlato.
Silica z listov tropického polokra, ktorej vôňa je balzamová drevitá, ťažká, korenistá, mierne gáfrová. Erotizujúce, uvoľňujúce pačuli získalo popularitu už za anglickej kráľovnej Viktórie a potom v ére hippies. Hlboká aróma pačuli väčšinou obohacuje dlhotrvajúce základové vrstvy parfumov.
Esenciálny olej z listov horkého pomaranča, so živou a osviežujúcou vôňou, účinný pre zlepšenie nálady. Súčasť tradičnej kolínskej vody.
Alebo mošus, musk. Afrodiziakum s animálnymi drevitými tónmi. Pižmo pridané do parfumu zaobľuje vôňu tým, že jej dodáva mäkké, zmyselné a prenikavé tóny. Obsahuje substancie podobné feromónom a pôsobí na mužov i ženy veľmi zvodne - v inštinktívnej rovine.
Alebo frangipani je kvetina voňajúca po jazmíne, korení a citrusoch.
Korenistá, ale zároveň sladká vôňa naplňujúca nositeľa parfumu energiou a dobrou náladou. Pre Číňanov je oranžová farba symbolom zlata a bohatstva. Darovanie pomaranča - či pomarančového parfumu - je tak prianím šťastia a prosperity.
Príjemne sladká, plná afrodiziakálna vôňa. Získava sa napríklad z Floridy, Kalifornie, Španielska, Sicílie.
Zmyselná čokoládová vôňa pre milovníčky gurmánskych zmesí.
Po celej planéte uznávaná kráľovná kvetín. Veľmi romantická, sviežo sladkastá, harmonizujúca vôňa ruží pomáha rozvíjať lásku, pochopenie, zmysel pre krásu a tvorivé myslenie. Ruže damašská, stolistá, bulharská, turecká alebo ruža z francúzskeho Grasse sa vo svete parfumom stali ozajstnými pojmami. Plné omamných ruží sú orientálne arabské parfumy.
Typická orientálna, sýta, mliečna, upokojujúca balzamická vôňa, ktorá zvyšuje fyzickú aj duševnú pohodu žien i mužov. Santalové drevo má jednu z najvyšších vibrácií pre duchovný rozvoj. Vyrovnáva čakry, podporuje liečivé energie a meditácie. Ochraňuje, upokojuje, posilňuje sexualitu.
Sladká, hřejivá, kořenitá trvanlivá vonná složka. Připomíná rodinnou vánoční atmosféru.
Pikantná, aromatická, mierne korenistá zložka obohacujúca zelené, bylinné a fougere kompozície.
Korenistá zložka pre veľmi mužné vône, získaná z listov tabaku alebo umelo.
Kvety, ktoré sa vyskytujú iba na Tahiti - ostrove lásky. Majú tam osobitnú symboliku: za ľavým uchom znamenajú, že je žena zadaná, a za pravým, že je otvorená novému vzťahu.
Sú amazonským pokladom, ktorý pochádza z Južnej Ameriky, zo stromu silovoňa obyčajného. Zbierajú sa po monzúnových dažďoch a sušia na slnku, pričom rozvíjajú svoju teplú sladkú karamelovú vôňu. Aróma celých tonkových bôbov je ostrejšia a pripomína horké mandle či tabak. Po nastrúhaní sa blíži nugátu, bielej čokoláde alebo orechom s nádychom vanilky.
Alebo nocovka, nočný hyacint, bielokvetá. Výrazne voňajúca kvetina z Indie, obľúbená v secesii a dnes opäť v kurze. Prepychová esencia pre exkluzívne parfumy. Má ťažkú, zmyselnú vôňu pripomínajúcu med, a ľahko opojné účinky.
Sladká, vznešená, ľúbezná vôňa z plodov, vanilkových strukov. Kráľovná korenia, patrí medzi orchidey. Vanilku už veľmi dávno poznali indiáni zo Strednej Ameriky. V Európe sa rozšírila v 17. storočí. Slúžila ako liek na rad chorôb a vďaka svojej vôni a chuti aj ako prísada do potravín, nápojov a voňaviek. Od samého začiatku bola vanilka považovaná za mocné afrodiziakum.
Zlatý olej parfumérstva, používaný aj na vydymovanie ako kadidlo. Má drevitý, mierne pálivý a elegantný charakter. Koncentrovaný vetiver vonia drsne, hlinito, vlhko a dymom (ako vyúdený). V primeranom množstve však vydáva ľúbivú zemitú, drevitú a dymovú arómu, ktorá sa v parfumoch pre mužov často kombinuje s tabakom. Riedený vetiver nadchol aj ženy, hlavne v unisexových parfumoch.