Čo svet svetom stojí, lákajú cenné a žiadané predmety napodobiteľov. Najčastejšie sa falšujú peniaze, dokumenty a umelecké diela. V tomto článku poodhalíme, ako spoznať falšovaný parfum a hlavne, ako sa mu vyhnúť.
Proces tvorby jedinečného vonného doplnku je vždy zdĺhavý a nákladný. Preto niet divu, že výrobca originálneho parfumu v rámci ochrany duševného vlastníctva zaopatruje patentom ako jeho receptúru a pomenovanie, tak názov značky, vzhľad flakónu i škatuľky.
Falzifikát (podvrh, falzum, faksimile, podvrh, fake…) je všeobecne predmet vydávajúci sa za originál. Pôvodca (falšovateľ) sa usiluje to, aby si ho záujemca pomýlil s originálom. Falzifikát je v rozpore so zákonmi.
V oblasti parfumov sa falzifikát snaží priblížiť originálu podobným tvarom i farbou flakónu, škatuľky a na prvé privoňanie aj čo najpodobnejšou vôňou. Avšak pozor, môže priamo ohroziť vaše zdravie! Častým problémom u falšovaných parfumov sú vysoké koncentrácie vonných látok, čo môže spôsobiť alergickú reakciu (odborne kontaktnú dermatitídu) aj u menej senzitívnych ľudí.
Falošné parfumy sa väčšinou predávajú na tržniciach alebo u pouličných obchodníkov, i keď kvôli iregulárnosti na ne nenarazíte tak ľahko. Na internete sa môžete dočítať, že sa falšujú len veľkoobjemové parfumy (hlavne 100 ml). Toto tvrdenie však colná správa vylučuje s tým, že zabavuje falzifikáty o rôznom objeme. Najčastejšie falšované značky sú Chanel, Christian Dior, Lacoste či Hugo Boss.
Vôňa, kvalita i výdrž falzifikátov je samozrejme nevyhovujúca a šanca na vrátenie alebo reklamáciu produktu nulová. Zvyčajne ani nedohľadáte výrobcu. Navyše, pri nákupe podozrivého parfumu riskujete vedome. Nepoznáte, čo kupujete - vnútri flakónu môže byť akýkoľvek obsah. Používaním fake parfumu sa zahrávate so zdravím, najmä pri citlivej pokožke. Pochybným predajným miestam sa teda pri výbere vôní radšej vyhnite a navštevujte len overené parfumérie.
Akosť vonných zložiek a ich kombinácie pochopiteľne neriešia ani falzifikáty parfumov na internete. Tu sú navyše fake parfumy rozpoznateľné ešte oveľa horšie. Ich ponuku často podporujú presvedčivé popisy odôvodňujúce nízku cenu. Pomôcť môže jediné: overovať, overovať a zase overovať. Niekedy stačí vo vyhľadávači za názov obchodu pridať slovo „recenzia“ a hneď je vám jasné, že tadiaľto ísť nechcete.
Solidní výrobcovia rešpektujú hodnoty vonných látok, ktoré nesmú u parfumov dodávaných na trh presahovať povolené množstvo, viď nariadenie Europského parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických prípravkoch.
Či je výrobok falzifikátom, určuje po zabavení colnou správou súd. Obsah falšovaného parfumu i jeho zdravotnú rizikovosť posudzujú hygienické stanice podľa Zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Ďalším povolaným úradom je Slovenská obchodná inšpekcia, ktorá na svojom webe prináša i Zoznam rizikových e-shopov.
Ak máte podozrenie na zakúpenie falzifikátu a jeho predajca nekomunikuje, môžete podať podnet na nevybavenie reklamácie v 30-dňovej lehote práve Slovenskej obchodnej inšpekcii.
Nech už sa k vám parfum dostane akoukoľvek cestou, najskôr ho dôkladne vizuálne skontrolujte a informácie na škatuľke si potvrďte na webe výrobcu. Podľa zákona nesmie byť značka uvedená na nepravom parfume alebo obale zhodná ani ľahko zameniteľná s ochrannou známkou (originálnou značkou). Výrobcovia parfumových falzifikátov sa to snažia obchádzať tým, že názov značky, parfumu aj celú etiketu trošku obmenia - pridajú písmeno, zdvoja znaky, prehodia ich poradie a podobne. Tieto neduhy sú viditeľné ako na samotných parfumoch, tak na škatuľkách. Drobné odlišnosti vo veľkosti písma či fontu sa vyskytujú aj u vzhľadu napísanej značky.
Pozornosť venujte tiež obalovej technike. Ak je súčasťou balenia originálneho parfumu celofán, musí priliehať ku krabičke a chyby nesmú vykazovať ani jeho spoje. Biela, nie šedivá krabička má mať zodpovedajúcu veľkosť a dômyselné tvarovanie, ktoré flakón pevne drží na mieste. Taktiež flakón parfumu môže podliehať ochrane. Nikto iný ako výrobca teda nemôže použiť rovnaký či ľahko zameniteľný flakón.
Nechvalným znamením býva aj výraznejšia farba vonnej tekutiny, drsnejší, nepravidelný povrch flakónu či problematický uzáver. Falšované flakóny prezradí tiež lacný nekvalitný materiál. Niektoré falzifikáty charakterizuje výrazne dlhšia a silnejšia, alebo naopak o dosť kratšia trubička rozprašovača. Ideálne má končiť v najnižšom mieste flakónu.
Niekedy je však cesta k tomu, ako spoznať fake parfum znemožnená jeho absolútnou vizuálnou zhodou s originálom. Varovným signálom, že nejde o pravý parfum, sa v tomto prípade stáva asi už len podozrivo nízka cena. Ale aj tú nefér predajcovia upravujú tak, aby zbytočne nedráždila a bola len o niečo nižšia než v certifikovaných parfumériách... Skrátka sú vždy o krok napred a vy ako zákazník nesmiete vo svojej pozornosti poľaviť.
Aj najslávnejšie parfumové značky čas od času obmieňajú vzhľad obalov či upravujú receptúry.
Napríklad dlhoročný TOP parfum získa modernejší dizajn alebo sa objaví limitovaná edícia, ktorá vychádza z receptúry obľúbeného parfumu príslušnej značky. Môže ju však mierne pozmeniť a väčšinou ponúka iný flakón a škatuľku. Vznikne tak naozaj ľahko odlišný, nový parfum, u ktorého názvu je ale uvedené, že sa jedná o limitovanú edíciu.
Ani zakalená či neobvykle sfarbená vonná zmes nemusí poukazovať na falzifikát. Niektorá zložka sa mohla narušiť a zapríčiniť nepríjemné senzorické vlastnosti pri nevhodnom externom skladovaní parfumu. Našťastie, u certifikovanej parfumérie možno využiť reklamáciu: podľa dohody výmenu produktu, primeranú zľavu či odstúpenie od zmluvy.
Nový parfum tiež nie je falšovaný preto, že niekomu spôsobí alergickú reakciu. Keďže vonné zmesi obsahujú prírodné esencie, každý by si mal strážiť svoje alergény, zvlášť citlivejší užívatelia. Aj pred prvým použitím originálneho parfumu teda zistite testom na malom kúsku kože, či na jeho vonné esencie nie ste alergickí.
Na pravosť parfumov útočí ešte jeden prekvitajúci odbor: legálne napodobeniny (imitácie). Ich pôvodcovia otvorene hovoria, že sa vo svojich dielach inšpirujú slávnymi svetovými vôňami, ktoré takto prinášajú lacnejšie. Flakóny, škatuľky aj názvy týchto parfumových imitácii zámerne opatria odlišnosťami, aby sa vyhli žalobám zo strany napodobňovaných značiek.
Hlavné riziká imitácii sa objavujú po rozvoňaní: rozdielna kompozícia a oveľa nižšia trvácnosť vonnej zmesi. Zriedkavé ingrediencie, napríklad jazmínový olej, v nich určite nenájdete a neohromíte ani flakónom. Po premýšľaní pravdepodobne dôjdete k názoru, že proklamovaná nízka cena parfumovej imitácie nie je až tak výhodná. Určite je lepšie zapátrať po cenovo priaznivých origináloch.
Parfumy svojim užívateľom dvíhajú sebavedomie, prinášajú komplimenty, nové životné príležitosti i lásku. V 21. storočí sú nevyhnutnými módnymi doplnkami pre ženy i mužov všetkých generácií. Každodenný prepych v podobe atraktívnej fľaštičky s očarujúcou vôňou si dnes môže zabezpečiť takmer ktokoľvek.
Naša rada na záver: verte svojej intuícii a zdravému rozumu, ignorujte všetky napodobeniny a doprajte si pravé parfumy na leto i zimu, na deň i večer, za akciové ceny nonstop online na Elnino.sk. Doma ich máte raz dva a s férovou dvojročnou zárukou.