Dobre vybraný parfum veľmi obohacuje život. Je dotykom vášne, rozširujúcim a odrážajúcim osobnosť svojho užívateľa. Nemožno sa však spoliehať iba na šťastný výber - parfum treba vedieť nosiť.
Predovšetkým: pánske i dámske parfémy majú byť vždy zaujímavým a vkusným doplnkom, nie pohlcovačom nepekných vôní. Aby parfum dokonalo ukázal svoje plné kúzlo, prispôsobte miesto aplikácie a intenzitu vône vašej aktuálnej nálade či spoločenskej udalosti, na ktorú sa chystáte. Iné parfumy sa nosia do práce, iné na večerné akcie, leto si žiada vône sviežejšie a zima zasa ťažšie... Je proste pár zásad, s ktorými by sa mal každý milovník vôní zoznámiť.
Parfum potrebuje k svojmu rozvinutiu teplo a na ľudskom tele je z tohto hľadiska niekoľko príhodných miest. Medzi prekrvené miesta pokožky, takzvané pulzné body či termobody patria:
Nanášajte parfum na tieto prehriate miesta kože ideálne ešte pred oblečením. Koncentrovanejšie parfumy aplikujte opatrne, po kvapkách. Ak má vaša vôňa rozprašovač, nastriekajte ju zo vzdialenosti asi 30 cm. Vyhnite sa rozotieraniu vonnej zmesi, hlavne treniu zápästí o seba, nech nenarušíte jej harmóniu. Zvlášť pôsobivo sa vôňa rozvinie po kúpeli, keď je celé telo rozohriate a máte pocit, ako by ju vstrebávalo každou bunkou pokožky.
Podľa legendárnej módnej návrhárky Coco Chanel sa má žena navoňať tam, kde túži byť pobozkaná... Určite si v tejto súvislosti vybavíte rad scén z romantických filmov, v ktorých muž nežne pobozká ženu na krk a potom je úplne omámený jej vôňou. Dámy, oblečte si šaty s rafinovane poodhaleným dekoltom, naneste naň kvapku (!) parfumu a užívajte si naplno pozornosť, ktorú vyvoláte.
Za ako dlho aplikáciu parfumu zopakovať? Jednotlivé fázy vône – hlava, srdce a základ – potrebujú k svojmu presadeniu určitý čas. U toaletných vôd býva táto doba kratšia, u parfumovaných vôd a parfumov dlhšia. Navyše častejšie prevoňanie žiada suchá pokožka, v lete sa parfum odparuje rýchlejšie... Nanášajte teda parfum znovu po niekoľkých hodinách, s prihliadnutím na okolnosti. Do terénu je praktický menší alebo plniteľný flakón.
Istotou je nanášanie parfumu na pokožku, čím vytvoríte svoj jedinečný vonný podpis. Ani oblečeniu sa však nemusíte vyhýbať, najmä ak je z prírodných materiálov. Vôňa sa na ňom môže udržať až do budúceho vyprania, čo je na druhej strane riziko pri častejšom striedaní vonných doplnkov. Počítajte tiež s tým, že na oblečení voňavka pôsobí inak ako na ľudskej koži.
Na bavlnené či ľanové oblečenie sa však priamo odporúča aplikovať svieže letné toaletné vody, ktoré sa z pokožky v horúcom počasí veľmi rýchlo odparujú. Na prudkom slnku je oblečenie pre aplikáciu parfumu vhodnejšie aj z hľadiska prevencie nepríjemnej kožnej reakcie.
Určite neriskujte, ak máte silnejší parfum a jemnejšie, napríklad hodvábne oblečenie. Mohol by na ňom vytvoriť nevzhľadné škvrny, prípadne ho úplne zničiť. Aj tu sa však ponúka riešenie: obohaťte neutrálny sprchovací gél niekoľkými kvapkami vybraného parfumu a svoje jemné oblečenie v ňom vyperte. Tiež môžete do skrine umiestniť kúsok navoňanej vaty či prázdny flakón.
Ak chcete pôsobiť ešte zmyselnejšie, aplikujte trochu parfému aj do vlasov. Zakaždým, keď pohodíte svojou hrivou, rozvírite do okolia zvodnú vôňu, z ktorej budú muži padať na kolená. Pozor ale na vysušenie vlasov alkoholom z parfumu. Niektoré značky na to myslia a uvádzajú na trh špeciálne vlasové hmly.
Šetrné prevoňanie vlasov, rovnako ako veľmi suchej, citlivej či alergickej pokožky zaistí tiež pár kvapiek parfumovaného oleja. Napríklad parfumované oleje od talianskej značky Frais Monde neobsahujú alkohol, parabény ani zložky živočíšneho pôvodu.
Súmerné prevoňanie celého tela docielite, pokiaľ vôňou takzvane prejdete. Ako na to? Nastriekajte trochu parfému do priestoru pred seba, smerom nahor, a vykročte. Jemný obláčik dopadajúcich kvapiek vône okolo vás vytvorí vzrušujúcu auru ... Zaručene dostanete rad komplimentov!
Parfumové dielo väčšinou tvoria desiatky vonných látok, alkohol a voda. Alkohol má v parfumoch hneď dve funkcie: zabezpečuje vstrebávanie vonných látok do pokožky a potom ich postupné odparovanie do okolitého vzduchu. Vzájomný percentuálny pomer zložiek tak vyjadruje koncentráciu parfumu:
Môžete zaznamenať tiež označenie Extrême, ktoré zvyčajne vyjadruje zosilnenú koncentráciu vonnej zmesi. Légère je naopak odľahčený variant. Niekedy tvorcovia zmenia iba koncentráciu, inokedy aj zloženie parfumového diela. Ak patríte k vyznávačom silnejších vôní, mali by ste o to viac dbať na ich správnu a striedmejšiu aplikáciu. V uzavretých kancelárskych priestoroch či verejných dopravných prostriedkoch by ste sa im mali úplne vyhnúť.
Ako spoznať ideálnu hranicu intenzity vône, aby vaši kolegovia neomdlievali? Využite prí vnímaní vône dĺžku natiahnutého ramena. Ak prejde týmto testom, ochránite aj citlivejších jednotlivcov či alergikov v tej istej miestnosti. Chystáte sa ples či večierok? Siahnite po EdP. Vyrážate s kolegom na dlhú cestu autom? Vyberajte skôr jemnejšie vône typu EdT či Eau de Fraiche.
Výdrž parfumu podporíte nanesením neutrálneho mastného krému na pokožku pred jeho aplikáciou, počas dňa potom navlhčením pleti vodou, ktorá vonné zložky nezmýva. Naniesť toaletnú vodu opäť stačí po štyroch až šiestich hodinách. Parfumované vody a parfumy sa na pokožke udržia ešte dlhšie. Vytrvalosť vône zaistí tiež používanie niekoľkých kozmetických výrobkov z rovnakého radu alebo so zhodnými zložkami - parfumu, dezodorantu, sprchovacieho gélu, telového mlieka a ďalších. Docielite tak efektívne vrstvenie vône.
Pri aplikovaní akejkoľvek vône počítajte s niekoľkými faktormi, ktoré môžu ovplyvniť prirodzenú vôňu vašej pokožky a naopak pôsobenie vonného doplnku na vás. Radí sa medzi ne vaše aktuálne rozpoloženie, miera stresu, vek, osobná chémia, spôsob stravovania i práve užívané lieky. Napríklad cibuľa a cesnak preukázateľne ruší harmóniu vonných zmesí. Ak túžite po čistom vyznení parfumu, nenarúšajte ho aromatickými pochutinami, ale stavte odľahčenú stravu s dostatkom zeleniny a vody.
V lete sú osviežujúce vône zvlášť potrebné, avšak na silnom slnku používajte parfumy a dezodoranty opatrne. Skombinované so slnečnými lúčmi totiž môžu na pokožke vytvoriť farebné škvrny aj zápaly. Rizikový je najmä v parfumoch hojne obsiahnutý bergamotový olej, častý pôvodca nepravidelného zhnednutia kože. Naviac mnohé vonné látky a éterické oleje prítomné v parfumoch môžu pri slnečnom počasí lákať otravný hmyz, napríklad osy a včely. Ako z toho von? Nanášajte v horúčave parfumy skôr na oblečenie.
Ak je parfum v originálnom neotvorenom flakóne, má dlhú životnosť. Avšak po otvorení by sa mal spotrebovať zhruba do pol roka až roka. Najkratšiu trvanlivosť majú ľahké citrusové vône. Fľaštičku skladujte ideálne mimo denného svetla, pri teplote do 20 stupňov. Ak parfum stmavne a okolo uzáveru spozorujete tuhý prstenec, je čas ho vyhodiť. Niekedy je znamením konca tiež skysnutie a zhustnutie vonnej zmesi. Preto parfumy až toľko nešetrite a radšej si v našom cenovo výhodnom e-shope doprajte nové!