Vlasy si v zimných mesiacoch zaslúžia špeciálnu starostlivosť. Minimalizujte negatívne vplyvy a postarajte sa o to, aby boli vaše vlasy aj v zime krásne, hydratované a lesklé. Prečítajte si tipy odborníkov, ktoré vám prezradia, na čo sa v zime zamerať.
Aj keď sa môže zdať, že čiapky vaše vlasy ochránia pred zimou, opak je pravdou. Pod čapicou sa totiž vlasová pokožka potí a nadmerné potenie môže viesť k zvýšenej tvorbe lupín a kvasiniek. Ďalšia záťaž pre vlasy v zime sú tiež prechody z mrazu do vykúrených miestností. Suchý teplý vzduch vlasy vysuší, a následkom toho vlasy stratia lesk a silu, následne sa lámu a štiepia.
Ako už sme naznačili vyššie, v zime často dochádza k vysušovaniu vlasov, je preto dôležité ich dostatočne hydratovať. Vedeli ste, že sa s klesajúcou teplotou znižuje tiež tvorba mazu na pokožke hlavy? Pri teplotách nižších ako 8 stupňov Celzia sa dokonca tvorba mazu zastavuje úplne. Používajte preto hydratačné šampóny, ktoré pokojne nechajte na vlasoch pôsobiť o niekoľko minút dlhšie. V zime by ste ideálne mali umývať vlasy menej často, najviac dvakrát až trikrát týždenne.
TIP: Šampón na vlasy L´Oréal Professionnel Nutrifier
Šampón na vlasy L´Oréal Professionnel Nutrifier vyživuje, hydratuje a chráni suché a poškodené vlasy. Obsahuje kokosový olej a glycerol, tieto zložky sa starajú o to, aby boli vaše vlasy pružné a lesklé. Šampón neobsahuje parabény.
Nájsť správny kondicionér je v zime obzvlášť dôležité. Ideálne vyberte taký, ktorý má obnovujúce, výživné a ochranné zložky. Vďaka nim nebudú vaše vlasy suché a poškodené. Po použití kondicionéru sa budú navyše vlasy ľahko rozčesávať.
Vlasy si v zime zaslúžia výnimočnú starostlivosť v podobe masky, ktorú by ste im mali dopriať zhruba raz týždenne. Dôležitý je nielen správny výber masky, ale tiež jej aplikácia. Vo chvíli, keď masku na vlasy nanášate, nemalo by byť vo vlasoch veľké množstvo vody, vlasy preto pred aplikáciou masky jemne vysušte uterákom a následne masku rovnomerne naneste na stredné dĺžky a končeky. Vlasy zabaľte do uteráka a nechajte masku pôsobiť minimálne 10 minút. Vlasy dôkladne umyte vlažnou vodou.
Vlasové oleje vám v zime urobia obrovskú službu. Oleje vlasy hĺbkovo hydratujú, zanechávajú ich hebké a dokonale lesklé, navyše zabraňujú elektrizovaniu vlasov. S množstvom vlasového oleja to však nepreháňajte, bude stačiť iba niekoľko kvapiek. Skvelou voľbou je napríklad arganový, kokosový alebo jojobový olej. Prečítajte si viac o účinkoch prírodných olejov na vlasy.
Odborníci sa zhodujú na tom, že sa na kvalite vlasov podpisuje tiež jedálniček. V zimných mesiacoch ľudia jedia viac cukrov a tukov. Správnym krokom je preto staviť na pestrú a zdravú stravu a prípadne zaradiť do jedálnička aj kvalitné potravinové doplnky, vlasy potrebujú predovšetkým jód, zinok, kremík a vitamíny A, E a C. Dbajte aj na dostatočný prísun ovocia a zeleniny, nezabudnite na bielkoviny a v neposlednom rade na pravidelný pitný režim.
Vystavovanie vlasov vysokým teplotám v podobe fénovania, kulmovania alebo žehlenia vlasom všeobecne nesvedčí, v zime je však vplyv týchto úkonov ešte väčší. Ak budete vlasy fénovať, fénujte ich teplým, a nie horúcim vzduchom. V zime sa tiež pri úprave vlasov vyhnite železným kefám a sponám do vlasov. Pred každou tepelnou úpravou na vlasy aplikujte vlasový sprej alebo iný produkt, ktorý vlasy chráni pred vysokými teplotami.
Ústredné kúrenie vysušuje vlasy i pokožku hlavy. Dôsledkom toho vzniká statická elektrina, ktorá vlasy poškodzuje. Čo s tým? Doporučujeme v miestnostiach používať zvlhčovače vzduchu, prípadne môžete blízko kúrenia umiestniť nádobu s vodou. Elektrizovanie vlasov spôsobuje aj nosenie vlnených čapíc, statickej elektrine vo vlasoch tak môže zabrániť hĺbková hydratačná starostlivosť, napríklad v podobe bezoplachových masiek a sprejov.
Encyklopédia krásy: Starostlivosť o vlasy