Jemné detské vlasy si zaslúžia špeciálnu starostlivosť. Priblížime vám, ako sa starať o vlásky bábätiek i starších detí, aké vlasové produkty použiť a tiež aké problémy s detskými vláskami a pokožkou mamičky najčastejšie riešia. Náš sprievodca vám jednoducho priblíži všetko, čo by ste o detských vláskoch mali vedieť.
Ešte pred narodením sa dieťaťu na hlave tvoria tenké a veľmi jemné vlasy, ktoré sú nazývané lanugo. Tieto vlasy opadajú ešte pred narodením. Medzi chĺpky, s ktorými sa deti už rodia, patria mihalnice, obočie a vlasy. Tieto chĺpky obsahujú oproti lanugo pigment, podľa ktorého je možné spoznať, či bude dieťatko tmavší južanský typ, alebo blonďáčik. Farba vláskov sa však môže ešte počas nasledujúcich rokov zmeniť.
Prvé vlásky, ktoré sa objavujú po narodení, sú takzvané intermediálne a sú iba prechodné. Počas rastu dieťaťa tieto vlasy vypadajú a nahradia ich vlasy nové, takzvané terminálne vlasy. Približne po roku sa štruktúra vlasov detí začína meniť, pôvodne veľmi jemný vlások sa viac špiní, a je preto ten pravý čas začať používať vhodnú vlasovú kozmetiku.
Inou starostlivosť vyžadujú vlásky trojmesačného bábätka a inú zasa vlasy sedemročného dieťaťa. V prvých mesiacoch napríklad nie je vhodné používať na umývanie detských vlasov šampón. Poďme si priblížiť, ako sa starať o vlasy podľa veku dieťaťa.
V prvých mesiacoch života majú bábätká väčšinou veľmi málo vláskov, ktoré sú jemné a nemastia sa. Nie je teda nutné používať šampón na vlasy, ale stačí vlasy opláchnuť vodou. Malým bábätkám by ste mali vlásky umývať maximálne raz až dvakrát týždenne a šampón začať používať najskôr v prvom polroku veku dieťaťa. Po umytí vlasy jemne vysušte uterákom, ale netrite vlasy príliš silno, mohli by ste ich poškodiť. Používanie sušiča sa v prvých dvoch rokoch veku dieťaťa neodporúča.
Zhruba po pol roku deťom vlásky začínajú pribúdať, takže je ten správny čas vlásky začať umývať detským šampónom, ktorý sa stará nielen o vlasy, ale aj o citlivú pokožku hlavy. Detské šampóny nepália pri prípadnom zanesení do očí a vlasy čistia veľmi šetrne.
V prípade kratších vlasov stačí používať iba šampón, na umývanie vlasov by sa však nikdy nemal používať sprchovací gél, aby sa zamedzilo tvorbe lupín. Pri dlhších vlasoch by sa mal okrem šampónu používať tiež kondicionér pre ľahšie rozčesávanie. Raz za pol roka je vhodné zmeniť cestičku, aby si vlasy nezvykli, v neskoršom veku si totiž horšie zvykajú na zmenu. Používajte tiež gumičky, ktoré nezamotávajú vlasy.
V puberte sa dospievajúci často stretávajú s rovnakým problémom, ktorým sú mastné vlasy. Vlasy by sa mali umývať tak často, ako je to potrebné a voliť by sa mal šampón, ktorý je vyrobený na mieru mastným vlasom. Vyskúšať môžete tiež oplach z vývaru harmančeka alebo polovičky vytlačeného citróna.
Vzhľadom k tomu, že sa pri každom umývaní koža zbavuje nielen nečistôt, potu a zrohovatených buniek, ale aj kožného mazu, ktorý citlivú pokožku hlavy chráni pred vonkajšími vplyvmi, je dôležité používať kvalitný detský šampón. Šampóny vytvorené na mieru potrebám detí neobsahujú žiadne dráždivé látky. Pri umývaní nezabudnite dôkladne opláchnuť vzniknutú penu, jej zvyšky by mohli podráždiť pokožku.
Ako už sme načrtli vyššie, na umývanie detských vláskov by ste mali vždy používať šampón určený pre deti, vzhľadom k tomu, že majú šampóny pre dospelých iné pH a mohli by vlasy dehydratovať. Správny detský šampón by mal byť vždy dermatologicky testovaný, skvelou voľbou sú napríklad šetrné šampóny s obsahom výťažkov zo šípok, nechtíka, bazy alebo žihľavy. Svetlé detské vlásky môžete umývať pomocou harmančekového šampónu, ktorý udržiava krásnu svetlú farbu. Kvalitné detské šampóny obsahujú tiež prírodné oleje, napríklad mandľový alebo sezamový, ktoré hydratujú pokožku hlavy a uľahčujú česanie.
Detský šampón môžete skúsiť vyrobiť aj doma. Vyskúšajte napríklad obľúbený žihľavový šampón, ktorého výroba je veľmi jednoduchá. Natrhajte vňať mladej žihľavy, vňať žihľavy bez kvetov vložte do hrnca s vodou a varte ju tri hodiny. Posledných zhruba štyridsať minút ju varte veľmi prudko a bez pokrievky tak, aby sa voda čiastočne vyparila. Žihľavový vývar nechajte spoločne s žihľavou odstáť do druhého dňa pri izbovej teplote. Vývarom potom môžete deťom jemne umyť vlásky, dajte však pozor na to, aby im domáci šampón nenatiekol do očí.
Ak začínajú deťom vlásky padať do očí, môžete vlasy zastrihnúť. Ak si sami na strih vlasov netrúfate, riešením je návšteva kaderníka. Ideálne je vybrať salón, kde sa zameriavajú práve na detských klientov. V týchto salónoch vedia, ako s deťmi pracovať a ostrihať deťom vlásky bez toho, aby sa dieťa bálo alebo nudilo. Deťom do dvoch rokov by sa detské vlasy nemali strihať strojčekom, pretože je pokožka hlavy príliš jemná a mohla by sa poškodiť.
U niektorých bábätiek sa môžu, predovšetkým v prvých týždňoch po narodení, objaviť problémy s vláskami a detskou pokožkou. Poďme si priblížiť, s čím najčastejšie mamičky bojujú.
Niektorým bábätkám sa môžu niekoľko týždňov po narodení začať objavovať drobné šupinky. Táto šupinatá pokožka sa nazýva seboroická dermatitída, ktorá sa prejavuje bielymi, žltými až hnedými šupinkami vo vlasatej časti hlavy alebo nad čelom. Tieto šupinky môžu byť mastné i suché. Nemusíte sa báť, vo väčšine prípadov nejde o nič závažné, vždy by ste sa ale mali poradiť so svojím pediatrom. Obvykle stačí premazávať vlasovú časť kvalitným panenským olejčekom a vyčesávať vlásky jemnou detskou kefou, podľa niektorých lekárov je naopak lepšie pokožku nechať v pokoji.
Niektoré mamičky bojujú aj so strapatými vlasmi plnými motaníc. Týka sa to predovšetkým detí so svetlejším odtieňom vlasov európskeho typu, ktorých vlásky bývajú v prvých rokoch veľmi jemné. V tomto prípade môžete okrem šampónu vyskúšať aj detský kondicionér, vďaka ktorému sa budú vlasy lepšie rozčesávať.
TIP: Bezoplachový kondicionér Revlon Professional
Chcete, aby sa deti na umývanie vlasov tešili? Urobte im radosť bezoplachovým kondicionérom pre ľahké rozčesávanie detských vlasov Revlon Professional, ktorý zabraňuje lámaniu a strapateniu vlasov, a navyše nádherne vonia.
TIP: Kefa pre ľahké rozčesanie Tangle Teezer
Detské vlásky ľahko a šetrne rozčešete pomocou kefy pre ľahké rozčesanie vlasov Tangle Teezer. Kefa sa pýši špeciálne navrhnutými štetinkami, ktoré rozčešú mokré i suché vlasy bez poškodenia. Kefa padne dobre do ruky a vyniká krásnym dizajnom.
Encyklopédia krásy: Starostlivosť o vlasy