Nové zázračné ingrediencie sa v kozmetike objavujú snáď každý mesiac a väčšina z nich sľubuje lesklejšie vlasy, hladšie končeky aj zdravšiu vlasovú pokožku. Len si spomeňte na poprask, ktorý pred rokmi vyvolal kokosový olej. Čoskoro po ňom na kozmetický trh vletel arganový olej a ďalšie skrášľujúce oleje na seba nenechali dlho čakať. Jeden z najnovších prírastkov do družiny olejov na vlasy je marulový olej.
Marulový olej sa vyrába z jadier ovocia stromu zvaného marula, ktorý rastie na juhu Afriky. Pre domorodcov ide o posvätný strom s mnohokrát až kúzelnými vlastnosťami. Žlté ovocie má popri výrobe oleja aj ďalšie využitie, miestni ľudia si obľúbili marulový džem, ale aj ovocnú pálenku. Vzhľadom na to, že plody marule chutia aj slonom, prezýva sa marula "sloní strom". Svetom kolujú zvláštne historky o opitých slonoch, pochutnávajúcich si na fermentovaných plodoch, ale podľa vedcov je vylúčené, že by sa slony mohli takto "ožrať". Nech je to tak či onak, nás teraz oveľa viac zaujíma marulový olej a jeho benefity pre naše vlasy.
Tento olej ponúka jedinečný mix vitamínov, aminokyselín a blahodarných mastných kyselín. Obsahuje dokonca o 60 % viac antioxidantov ako jeho slávnejší kolega arganový olej. To už predsa stojí za vyskúšanie, alebo nie?
Áno! Ľahučká textúra robí z marulového oleja obľúbenca medzi ďalšími olejmi, pretože ho bez problémov môžete používať na všetky typy vlasov, vrátane tých jemných, riedkych a mastnejších. Úžasná je tiež jeho ovocno-kvetinová vôňa, veľmi príjemná alternatíva orieškovej arómy arganového či makadamiového oleja.
Prečo chcete mať marulový olej vo svojej kúpeľni? Oproti ďalším olejom sa totiž veľmi rýchlo vstrebáva a môžete ho použiť, kedykoľvek sa vám zachce. Je to rýchla dávka výživy i hydratácie, vďaka ktorej budú vaše vlasy okamžite po aplikácii zamatovo hebké a lesklé.
Olej predchádza krepovateniu aj štiepeniu končekov, redukuje lupiny a bráni dehydratácii. Chráni vlasy pred vysokými teplotami počas horúcich letných mesiacov. A čo je najlepšie? Nezaťažuje vlasy a nezanecháva mastný vzhľad.
Pár kvapiek zahrejte v dlaniach a vmasírujte priamo do vlasov. Olej možno nanášať kedykoľvek podľa potreby, pokojne aj po umytí vlasov ako ochranu pred poškodenín počas fénovania. Ak máte lupiny, odporúčame pravidelnú masáž hlavy malým množstvom oleja. Vďaka ľahkej textúre nie je nutné tento olej oplachovať.
Encyklopédia krásy: Starostlivosť o vlasy