V celom šírom svete si vlasy farbí viac ako 75 % žien. Farbenie sa však netýka len žien, ale aj mužov. Nadelila vám príroda tmavé vlasy, ale vy by ste chceli tie svetlé? Potom máte niekoľko možností, ako požadovaný odtieň dosiahnuť. Prečítajte si viac o odfarbovaní vlasov a najmodernejších technikách zosvetľovania.
Máte tmavé vlasy, ale túžite po tých svetlých? Vlasy môžete zosvetliť ich odfarbením. Vlasy sa spravidla odfarbujú takzvaným peroxidom vodíka čiže odfarbovačom. Kým domáce farbenie vlasov na tmavšie odtiene je pomerne jednoduchou záležitosťou, odfarbovanie vyžaduje um a skúsenosti. Odfarbovanie v domácom prostredí sa neodporúča vzhľadom k tomu, že môžete vlasy poškodiť alebo podráždiť pokožku hlavy. Odporúčame preto, aby ste navštívili skúseného kaderníka, ktorý dokáže odhadnúť, ako farba vo vlasoch chytí a navyše má tiež šetrnejšie odfarbovače.
Myslite tiež na to, že sa nie vždy kaderníčke podarí odfarbiť tmavé vlasy počas jednej návštevy, pravdepodobne budete musieť návštevu niekoľkokrát opakovať, aby kaderník dosiahol požadovaný odtieň.
Počas odfarbovania sú z vlasov odstránené farebné pigmenty. Najskôr sa odstránia tmavšie pigmenty a neskôr aj svetlejšie červené pigmenty. Tmavé vlasy teda najskôr získajú oranžovočervený odtieň, následne sa sfarbia do žltooranžovej farby a nakoniec ich kaderník nafarbí zvoleným blond odtieňom.
V súvislosti so šetrným odfarbovaním sa veľmi často skloňuje pojem Olaplex. Ide o značku, ktorá odštartovala skutočnú revolúciu vo farbení vlasov. Jej produkty totiž znižujú poškodenie vlasov chemickými prísadami počas farbenia, melírovania aj zosvetľovania. TIP: Olaplex Bond Perfector No. 2
Odfarbovanie vlasy zaťažuje, vlasy sú krehkejšie a náchylnejšie k poškodeniu. Je preto potrebné venovať im špeciálnu starostlivosť. Siahnite nielen po kvalitnom šampóne a kondicionéri na vlasy, ale svoje vlasy tiež raz týždenne rozmaznávajte regeneračnou vlasovou maskou a vlasovými olejmi.
Asi najznámejšou technikou zosvetľovania vlasov pomocou svetlejších pramienkov je melír. Ten sa napokon obľube žien teší už desiatky rokov. Melír asi najviac preslávil legendárny film Raňajky u Tiffanyho v hlavnej úlohe s Audrey Hepburn, ktorej ozdobili vlasy práve melírom. Princípom melíru je farbenie iba niektorých pruhov alebo partií vlasov tak, aby sa odlíšili od prirodzenej farby. Najčastejšie sa ide o svetlejšie pramienky v tmavších vlasoch. Ak sa pri farbení používa technika balenia do fólie, je možné, aby mal melír viac ako jednu farbu. V posledných rokoch platí, že čím prirodzenejší melír je, tým lepšie.
Nemusíte zďaleka ostávať len pri klasickom melíre, ale môžete tiež svoje vlasy oživiť a zosvetliť pomocou moderných techník, ktoré sľubujú prirodzený výsledok. Aké metódy farbenia sa v posledných rokoch tešia najväčšej obľube?
Kadernícka technika balayage (čítaj baleáž) pochádza z Francúzska a jej názov je odvodený od francúzskeho slovíčka balayer, ktoré v preklade znamená zametať. Slovo tak odkazuje na farbenie vlasov pomocou štetca s farbou, ktorá sa na jednotlivé pramene nanáša tak, aby vznikli prúžky bez ostrých hraníc. Zosvetlené prúžky pôsobia veľmi prirodzene a dodávajú vlasom objem. Cieľom tejto techniky totiž je vytvoriť zosvetlené prúžky pôsobiace tak, ako by boli zosvetlené slnkom bez ostrých hraníc a odrastov.
Táto technika dodáva vlasom štruktúru a objem a pomáha vymodelovať optimálny tvar tváre. Pristane ženám s rovnými aj vlnitými vlasmi. V prípade vlnitých vlasov navyše vlny opticky zvýrazní. Je pre vás tiež správnou voľbou, ak nechcete chodiť ku kaderníkovi každý mesiac z dôvodu odrastov. Technika sa totiž netvorí od korienkov a posúva sa s rastom vlasov. V neposlednom rade ju oceníte v prípade, že chcete vlasy zosvetliť, ale netúžite priamo po blond vlasoch. Voliť napokon môžete nielen blond odtiene, ale aj medené, škoricové alebo zlatisté tóny.
Ombré je veľmi rozšírenou technikou farbenia vlasov, ktorú si obľúbili aj svetové celebrity. Aj táto kadernícka technika má svoj pôvod vo Francúzsku, zjednodušene sa jedná o zosvetlenie koncov vlasov, pričom tmavšie vlasy pri korienkoch postupne prechádzajú k svetlejším koncom. Tento prechod môže byť plynulý alebo tiež ostrý. Ombré je vhodné predovšetkým pre blondínky, okrem najčastejšie hnedej a blond farby je však možné skombinovať takmer akýkoľvek odtieň. Ak sa nebojíte extravagantnejších kombinácií, môžete vyskúšať napríklad obľúbenú ružovú, fialovú alebo ohnivo červenú.
Sombré je v podstatne jemnejšia verzia techniky ombré. Názov je odvodený od slov soft ombré teda „jemne natónované". Táto technika sa od techniky ombré príliš nelíši, výsledok je však prirodzenejší a jemnejší, pretože prechody medzi jednotlivými farbami sú veľmi nenápadné. V prípade ombré môže byť farebný rozdiel medzi dĺžkami odlišný až o šesť odtieňov, v prípade sombré sú to maximálne o tri. Výhoda sombré spočíva v tom, že pristane ženám so všetkými dĺžkami vlasov. Dodáva vlasom objem, hĺbku a štruktúru, a ak sa vám prestane páčiť, môžete nechať vlasy jednoducho odrásť.
Technika Brondi je v podstate kompromisom medzi blond a hnedou farbou vlasov (teda brown a blond). Základnou farbou tejto techniky je buď plavá, alebo hnedá farba, ktorá sa rozjasní jemnými pramienkami blond odtieňov. Technika, ktorá omladzuje a rozžiaruje, sa hodí pre blondínky aj pre brunetky.
Kombináciou klasických melírov a techniky ombré vznikla metóda babylights, ktorá má tiež pôsobiť veľmi prirodzeným dojmom. Pomer svetlejších a tmavších odtieňov je zhruba rovnaký a vlasy vyzerajú ako vyblednuté od slnka.
Názov techniky Sunkissed je odvodený od anglických slov „pobozkaný slnkom". Ako už teda názov tejto techniky napovedá, výsledný efekt by mal napodobňovať prirodzené zosvetlenie vlasov od slnka. Technika je založená na veľmi jemných prúžkoch, ktoré sú len o niekoľko odtieňov svetlejšie než vaše prirodzené vlasy. Pomer medzi svetlými a tmavšími pramienkami býva väčšinou rovnaký. Ak teda túžite po tom, aby vaše vlasy vyzerali ako by ste sa práve vrátili z dovolenky pri mori, táto technika je pre vás tou pravou.
Encyklopédia krásy: Starostlivosť o vlasy