Prvé dôkazy o farbení vlasov sú staré viac ako 5000 rokov. Dalo by sa povedať, že ženy aj muži na celom svete túžia získať vysnívané farby vlasov už od nepamäti. Aké máte možnosti, keď chcete vlasy nafarbiť? A aké sú výhody permanentných a zmývateľných farieb na vlasy?
Pokiaľ chcete zmeniť odtieň svojich vlasov, máte na výber hneď niekoľko možností. Vlasy môžete nafarbiť obľúbenými permanentnými farbami na vlasy, siahnuť po prelive, alebo zvoliť niektorú zo zmývateľných farieb. Poďme si jednotlivé varianty priblížiť.
Permanentné farby, sľubujúce dlhotrvajúci efekt, sa používajú na stmavenie aj zosvetlenie vlasov. Ako tieto farby fungujú? Farby sa miešajú s vyvíjačom, ktorý farbu aktivuje. Farbenie v podstate prebieha v troch krokoch. V tom prvom sa otvára vlasové vlákno, v druhom kroku do seba vlas prijíma farbu, ktorá sa po určitú dobu necháva pôsobiť, a vo finálnom kroku sa vlasy umývajú šampónom a kondicionérom tak, aby sa vlasy opäť uzavreli a nedošlo k strate farby.
Medzi hlavné výhody permanentných farieb na vlasy patria najmä dlhotrvajúci efekt, 100% krycí účinok a tiež možnosť zosvetlenia vlasov a široké spektrum farieb a odtieňov.
Farby na vlasy sú založené na celom rade chemických látok. Vývoj pigmentácie sa totiž zakladá na reakciách medzi aromatickými amínmi, medzi ktoré patrí napríklad hydrogén peroxid, aminofenol, rezorcinol alebo methylaminofenol. Do farieb sa navyše pridávajú penidla, zmäkčovače a ďalšie prípravky pre ľahšie nanášanie, lepšiu konzistenciu alebo parfumáciu.
V roku 1818 sa začal k zosvetľovaniu vlasov prvýkrát používať peroxid vodíka a takmer o sto rokov neskôr, v roku 1907, Eugene Paul Louis Schueller predstavil svetu prvú farbu na vlasy zo zdravotne nezávadných chemických látok. Prečítajte si viac o histórii farbenia vlasov.
Chcete, aby vám nová farba vydržala čo možno najdlhšie? Potom vyskúšajte tipy profesionálnych kaderníkov.
Voda sa s farbami na vlasy príliš nekamaráti. Ak si teda želáte, aby vám farba vydržala čo najdlhšie, neumývajte vlasy každý deň, ale až vo chvíli, keď je to naozaj potrebné.
Na trhu sú dostupné špeciálne vlasové prípravky na farebné vlasy, ktoré predlžujú životnosť farby. Na svoje si prídu ako blondínky, tak aj brunetky. Pre platinové blondínky sú ideálnou voľbou takzvané silver šampóny, ktoré potláčajú žltý nádych vo vlasoch. Pre brunety potom šampóny a kondicionéry pre hnedé vlasy.
Farbené vlasy sú náchylnejšie k poškodeniu, preto by ste ich nemali vystavovať vysokým teplotám, či už v podobe horúcich slnečných lúčov, žehličiek na vlasy alebo fénovania. V prípade, že plánujete byť dlho na ostrom slnku alebo chcete vlasy vyžehliť či natočiť, aplikujte na ne prípravok pre tepelnú ochranu vlasov.
Sulfáty vyžierajú farbu z vlasov, pri výbere vlasovej kozmetiky sa preto vyhnite tej, ktorá obsahuje sodium lauryl sulfát (SLS). Ktorým ďalším sporným látkam by ste sa mali radšej vyhnúť?
Silikóny obaľujú povrch vlasov, čo má za následok, že do nich neprenikne žiadny prípravok, vlasy potom bývajú matné s nádychom do šeda a vaša nová farba vlasov teda nemôže vyniknúť v celej svojej kráse.
Rozdiel medzi farbou a prelivom nespočíva len v tom, ako dlho farba na vlasoch vydrží, ale aj v sile peroxidu, s ktorou sa farba mieša. V prelive býva obvykle 3% peroxid, ktorý vlas otvorí len vo vrchnej časti, zatiaľ čo v prípade permanentných farieb ide o 6 až 9% peroxid. Preliv ženy najčastejšie volia vo chvíli, keď si nie sú 100% isté zvoleným odtieňom alebo ak rady často menia farby. Kým farba dokáže vlasy zosvetliť aj o rad odtieňov, preliv zvládne vlasy zosvetliť iba ľahko.
Preliv ponúka množstvo výhod, jednou z nich je skutočnosť, že je zvyčajne šetrnejší ako klasická farba. Preliv zvýrazní a zjednotí vašu existujúcu farbu, a navyše pôsobí veľmi prirodzeným dojmom. Preliv sa tiež postupne a zľahka vymýva. Nie je vhodný na šediny, ale vďaka tomu, že je k vlasom šetrný, je skvelou voľbou pre ženy, ktoré majú poškodené vlasy alebo vlasy zosvetlené od slniečka.
Túžite po zmene, ale zároveň sa bojíte, že sa vám výsledok nebude páčiť? Vyskúšať môžete niektorú zo zmývateľných farieb, ktoré vydržia len niekoľko dní alebo týždňov. Zmývateľné farby v podobe šampónov, pien alebo sprejov sa z vlasov postupne vymývajú a väčšinou sú k vlasom veľmi šetrné. Keď sa vám bude výsledný odtieň páčiť, môžete následne vlasy nafarbiť permanentnými farbami na vlasy s dlhodobým efektom. Aké zmývateľné farby na vlasy sú na trhu dostupné?
Zmývateľné farby sa z vlasov postupne vymývajú, keď sa vám teda výsledný efekt nebude páčiť, viete, že sa čoskoro zmyjú. Navyše tiež umožňujú často meniť farbu. Výhodou tiež je, že sú šetrné k vlasom a pri odrastaní nie je kontrast medzi odrastenými vlasmi a nafarbenými vlasmi tak viditeľný ako u permanentných farieb.
Vydržia ale iba niekoľko dní alebo týždňov a neponúkajú možnosť zosvetliť vlasy.
Veľkej obľube sa teší aj prírodné farbenie. Ženy si vlasy najčastejšie farbia hennou, ide o prášok, ktorý sa vyrába z listov kríka, ktorý rastie v subtropickom pásme. Henna sa najlepšie hodí na prírodné, nefarbené vlasy, ktoré nielen nafarbí, ale dodá im tiež lesk a vyhladí ich. Henna vlasy sfarbuje na medenú, ohnivo ryšavú, červeno-hnedú alebo aj hnedú a čiernu farbu. Vždy však vlasy skôr stmaví. Chytí aj na šediny, je však dôležité počítať s tým, že budú svetlejšie než zvyšok vlasov. Zistite viac o šetrnom farbení vlasov prírodnou cestou.
Encyklopédia krásy: Starostlivosť o vlasy