Vlasová starostlivosť, to nie sú len šampóny, masky a kondicionéry. Hlavný podiel na kvalite vašich vlasov má totiž aj životospráva. Aj vaše vlasy sú totiž odrazom toho, čo jete. Aké látky sú teda pre vaše vlasy najdôležitejšie?
Možno zo zloženia ošetrujúcich vlasových prípravkov poznáte aktívnu látku keratín. Ide o základnú stavebnú zložku každého vlasu, ľudské vlasy sa skladajú až z 95 % podielu keratínu, nájdete ho ale aj v pokožke a v nechtoch. Ovplyvňuje pevnosť, pružnosť, silu i celkovú kvalitu vlasov a určuje, či sú vlasy rovné, alebo kučeravé. Keratín je druh proteínu. Preto možno už tušíte, prečo sú práve bielkoviny tak dôležité pre naše vlasy. Ich nedostatok vedie k celkovému oslabeniu vlasov, ktoré sú potom krehké a ľahko sa lámu.
Zdroje proteínov: oriešky a semienka každého druhu, strukoviny (najmä fazuľa a šošovica), listová zelenina, chlorela a spirulina, vývary z kostí, chudé mäso, ryby a hydina, grécky jogurt a vajcia
Mastné kyseliny vyhľadávajte hlavne v prípade, že máte suché a krehké vlasy. Vaša vlasová pokožka možno neprodukuje dostatok kožného mazu pre prirodzenú výživu a hydratáciu vašich vlasov. Zaradením esenciálnych mastných kyselín do vášho jedálnička podporíte tvorbu kožného mazu, vaše vlasy budú lepšie hydratované a viditeľne silnejšie.
Zdroje esenciálnych mastných kyselin: konopné, ľanové, chia, sezamové, slnečnicové a tekvicové semienka, vlašské orechy, tučné ryby (tuniak, losos, makrela, sardinky), olivový olej, plnotučné mliečne výrobky, listová zelenina, avokádo, olivy a kokos
Únava, slabosť, bledá pokožka, krehké nechty a nadmerné vypadávanie vlasov, všetky tieto symptómy môžu signalizovať nedostatok železa vo vašom tele. Tento minerál je zásadný pre produkciu hemoglobínu, ktorý prostredníctvom krvi prenáša kyslík po celom našom tele. Znížením prirodzenej produkcie hemoglobínu dôjde k nedostatočnému okysličeniu buniek a jedným z varovných signálov nedostatku železa potom môže byť aj vypadávanie vlasov. Železo vám teda okrem ďalších benefitov pomôže aj k hustejším a objemnejším vlasom.
Zdroje železa: listová zelenina (kel, špenát), žihľava, púpava, spirulina, mandle, hovädzie a jahňacie mäso, pečeň, vajcia
Základom zdravých buniek v ľudskom tele je tiež zinok. Prvok podporujúci bunkovú obnovu sa výrazne podieľa na raste a obnove tkaniva, je teda aj predpokladom vitálnej vlasovej pokožky. Nedostatok zinku môže viesť k tvorbe lupín a spôsobovať predčasné vypadávanie vlasov
Zdroje zinku: oriešky a semienka (najmä tekvicové), listová zelenina, fazuľa, šošovica, morské plody, horká čokoláda
Najmä vaša vlasová pokožka ocení pravidelný prísun vitamínu D, ktorý podľa moderných výskumov dokáže naštartovať opätovný proces rastu poškodených kožných buniek. To sa samozrejme týka aj buniek na vlasovej pokožke, vitamín D teda dokáže regenerovať aj bunky nevyhnutné pre rast vlasov. Ak chcete vlasom zabezpečiť zdravý rast, stavte na vitamín D.
Zdroje vitamínu D: vajcia, tučné ryby, huby, tofu, rastlinné mlieka (napr. sójové mlieko)
Krehké, suché a unavené vlasy môžu byť dôsledkom deficitu vitamínov B. Tie však v našom tele hrajú ďaleko dôležitejšiu úlohu, než je ich podiel na krásnej hrive. Vitamíny B patria k predpokladom zdravých vlasov i pokožky. Napríklad vitamín B7, známy tiež ako biotín, dokáže regenerovať vlasové folikuly, a jeho nedostatok signalizuje nadmerné vypadávanie vlasov. Vitamín B12 pomáha formácii červených krviniek a okysličeniu celého ľudského tela. S nedostatkom vitamínu B12 sa často spájajú i predčasne šedivé vlasy. Z tejto skupiny vitamínov je zásadná tiež kyselina listová, pretože zodpovedá za obnovu a rast buniek.
Zdroje vitamínov B: takmer všetky jedlá, najmä ovocie, zelenina, morské riasy, fazuľa a šošovica, oriešky, semienka, celozrnné pečivo
Výnimkou je vitamín B12, ktorý sa vyskytuje hlavne v jedlách živočíšneho pôvodu, ako sú hovädzie a jahňacie mäso, pečeň, tučné ryby, morské plody, jogurty a mlieka. Vegetariáni a vegáni by si prísun vitamínu B12 mali strážiť a v prípade nedostatku ho dopĺňať inými zdrojmi.
Aj obyčajná voda sa hodí. Možno už viete, že dostatok tekutín sa priaznivo premieta aj do stavu vašej pleti a vlasov. Pretože hoci budete vlasy hydratovať zvonku pomocou vlasovej starostlivosti, bez správnej vnútornej hydratácie toho veľa nezmôžete.
Zdroje pre doplnenie tekutín: voda, čerstvo vylisované džúsy, smoothie, vývary, čaje, kokosová voda.
Encyklopédia krásy: Starostlivosť o vlasy