Nie nadarmo sa hovorí, že ženy, ktoré majú vlnité vlasy, túžia po tých rovných a ženy, ktorým príroda nadelila rovné vlasy, snívajú o vlnitých. Je aj vaším snom dosiahnuť krásne vlny alebo kučierky? Poradíme vám, čo preto môžete urobiť. Priblížime vám, čo je to trvalá i ako vlasy jednoducho natočiť doma pomocou žehličky na vlasy, kulmy, natáčok, vrkôčikov alebo šatky.
Ak túžite po vlnitých alebo kučeravých vlasoch, ale nechcete vlasy natáčať každý deň, možno práve pre vás bude tou pravou voľbou trvalá. Trvalá je založená na chemicko-fyzikálnom procese vo vlasovom keratíne. A práve pomocou tohto procesu dokážu kaderníci zmeniť štruktúru vlasov. Výhodou trvalej bezpochyby je, že si môžete vybrať typ a veľkosť natočených prameňov. Zvoliť tak môžete napríklad jemné vlnky, krásne kučery alebo napríklad väčšie vlny.
Krátkodobá trvalá vo vlasoch vydrží zhruba 6 až 8 týždňov, zatiaľ čo dlhodobá trvalá aj niekoľko mesiacov a z vlasov sa vymýva postupne. Je vhodná aj pre ženy, ktoré chcú dosiahnuť väčší objem, vyhnúť by sa jej však mali ľudia s odfarbenými vlasmi.
Väčšina z nás má natáčanie vlasov spojené s kulmami na vlasy. Vďaka kulmám môžete pomerne rýchlo a jednoducho získať prirodzene pôsobiace vlny aj princeznovské kučierky.
Vyberať môžete medzi kliešťovými kulmami, automatickými kulmami i kónickými kulmami. Aké sú ich výhody a nevýhody?
Pomocou kliešťovej kulmy vytvoríte rovnomerné vlny. Vzhľad vĺn ovplyvňuje priemer kulmy, ak túžite po väčších vlnách, vyberte väčší priemer, a naopak. Výhodou kliešťových kuliem je, že sa veľmi ľahko používajú a sú vhodné aj pre začiatočníkov. Nevýhodou však naopak je, že namotanie vĺn vyžaduje tréning.
Ak chcete, aby kulma natočila vlny za vás, stavte na automatickú kulmu, s ktorej pomocou vytvoríte vlny ľahko a rýchlo, počítajte však s vyššou cenou.
Kónické kulmy sa vyznačujú tým, že nemajú po celej dĺžke rovnaký priemer, a navyše nemajú klip na vlasy, ktorý je typický pre kliešťové kulmy. Kónické kulmy sľubujú menšie a prirodzene pôsobiace vlnky, nevýhodou je zložitejšie použitie kulmy.
Kulmu nevyberajte len podľa typu, zamerajte sa aj na priemer kulmy. Platí, že menšie priemery hlavice do 19 mm sú vhodné pre kratšie vlasy a vytvárajú krátke a pevné vlny. S kulmami s priemerom nad 19 mm vykúzlite väčšie vlny a sú vhodnejšie pre dlhé vlasy. Pri výbere venujte pozornosť tiež materiálu hlavice. Najmenej šetrný pre vlasy je nerez. Šetrnejšia voľba je keramika, ktorá navyše vlasy uhladzuje. Pokiaľ máte krepovité vlasy, oceníte hlavicu z turmalínu alebo titánu. Tieto materiály totiž znižujú prejavy statickej elektriny. Ďalšími významnými parametrami pri výbere sú možnosť regulácie teploty alebo funkcia automatického vypnutia.
Hoci sú žehličky na vlasy určené primárne na narovnanie vlasov, pomocou niektorých z nich môžete vlasy tiež ľahko natočiť. Ak žehličku vyberáte a hľadáte takú, ktorá vám vyčarí i krásne vlny, zamerajte sa najmä na to, že by mala mať zaoblené hrany, vďaka ktorým vlasy po žehličke lepšie kĺžu.
Máte doma žehličku na vlasy, ale neviete, ako s jej pomocou vlasy natočiť? Máme pre vás jednoduchý návod. Vezmite si pramienok vlasov a pri hlave ho stlačte žehličkou. Netlačte ho však príliš silno, vlasy by sa v žehličke mohli zadrhávať. Teraz otočte žehličku o 180 stupňov a žehličku ťahajte po prameni vlasov smerom nadol. Rovnaký postup opakujte pri všetkých prameňoch. Zo začiatku sa vám možno bude táto technika zdať náročná, po niekoľkých pramienkoch však získate ten pravý grif.
Než začnete svoje vlasy natáčať žehličkou, aplikujte na ne prípravok pre tepelnú ochranu vlasov, ktorý vaše vlasy ochráni pred vysokou teplotou.
Na natáčky, s ktorých pomocou dosiahnete krásne kučery, nedali dopustiť už naše babičky a v obľube sú i dnes. Natáčky sú skvelou voľbou obzvlášť v prípade, že nechcete vlasy zaťažovať horúcim vzduchom. Je však nutné počítať s tým, že si na natočenie vlasov pomocou natáčok musíte vyčleniť určitý čas. Ako s natáčkami pracovať? Natáčky dajte na mierne vlhké vlasy, akonáhle budú vlasy suché, môžete ich zložiť, vlasy následne prečešte pomocou prstov a nalakujte. Natáčky sú dostupné v celom rade veľkostí, ktoré tiež určujú, ako budú vlny vyzerať. Vyberať môžete z rôznych materiálov, zvoliť môžete penové, alebo napríklad nahrievacie natáčky.
Máte vlnité alebo kučeravé vlasy a chcete ešte podporiť ich krásu? Spoľahnite sa na kvalitné stylingové prípravky pre podporu vĺn. Tieto prípravky sa pýšia zložením, ktoré vlnitým alebo kučeravým vlasom dodáva potrebnú hydratáciu, čím zvýrazňuje krásu jednotlivých prameňov. Výber týchto šikovných pomocníkov je naozaj bohatý, zvoliť môžete spreje, peny, krémy aj gély pre podporu vĺn.
Ak nechcete vlasy ničiť horúcim vzduchom, môžete vyskúšať aj takzvané suché vlny. Vystačíte si so zrolovanou šatkou alebo napríklad pančuchami a dvoma gumičkami. Šatku si priložte k vlasom tak, ako by ste si dávali čelenku a na jednej strane ju k vlasom pripojte pomocou gumičky. Na druhej strane okolo pásika začnite obmotávat vlasy smerom od tváre. Začnite tenkým pramienkom, ktorý raz obtočte a potom k nemu pridajte ďalšie a pokračujte rovnakým spôsobom, kým nebudete mať celú polovicu vlasov obmotanú okolo šatky. Rovnaký postup opakujte aj s druhou polovicou vlasov. Nakoniec obidva konce vlasov spojte gumičkou, aby vlasy dobre držali. Ráno vymotajte čelenku z vlasov a ležérne vlny sú na svete.
Jedným z najjednoduchších spôsobov, na dosiahnutie vlniek vo vlasoch, sú copy a vrkôčiky. Copy alebo vrkôčiky by ste mali tesne pred spaním zapliesť z ľahko navlhčených alebo polosuchých vlasov s troškou tužidla. Až sa ráno zobudíte, vrkôčiky rozpletiete a vlnky sú hotové.
Encyklopédia krásy: Starostlivosť o vlasy