Máte vlnité, kučeravé alebo neposedné vlasy a túžite po tých rovných? Spôsobov, ako rovné vlasy získať, je hneď niekoľko. Vlasy môžete narovnať pomocou žehličky na vlasy, správnou technikou fénovania, pomocou stylingových prípravkov alebo tiež metódou brazílskeho keratínu či vďaka prírodným ingredienciám. Poďme si jednotlivé spôsoby priblížiť.
Čo sa v tomto článku dozviete:
Jedným z najobľúbenejších spôsobov, ako vlasy narovnať, je ich vyžehlenie žehličkou na vlasy. Žehličku by ste mali vyberať podľa typu, materiálu žehliacej plochy, teploty, doby nahriatia, dĺžky kábla a ďalších doplnkových funkcií.
Na trhu je k dispozícii hneď niekoľko typov žehličiek. Stretnúť sa môžete s klasickými žehličkami na vlasy, parnými žehličkami alebo tiež ionizačnými žehličkami. Tú pravú by ste mali vyberať s ohľadom na to, čo od nej požadujete a tiež podľa toho, aké máte vlasy. Jemné vlasy toho totiž znesú menej než vlasy husté. Medzi akými žehličkami teda môžete vyberať?
Klasické žehličky sú vyhľadávané vďaka tomu, že dokážu nielen vlasy narovnať, ale aj navlniť. Sú dostupné v celom rade veľkostí a dizajnov a tiež teplotných rozpätí. Nie všetky si však dokážu poradiť s hustými, kučeravými a nepoddajnými vlasmi.
Ak hľadáte čo najšetrnejšiu žehličku na vlasy, siahnite po ionizačnej žehličke, ktorá žehlí vlasy šetrne, dodáva im hydratáciu a chráni ich pred statickou elektrinou. Po vyžehlení sú vlasy lesklé a krásne na pohľad. Je však potrebné počítať s vyššou nákupnou cenou žehličky.
Máte kučeravé a nepoddajné vlasy? Potom sa poobzerajte po parnej žehličke na vlasy, ktorá žehlí pomocou pary a urýchľuje celý proces žehlenia. Nespornou výhodou tiež je, že vlasy nepoškodzuje tak ako klasická žehlička. Nie je ale vhodná pre jemné vlasy a opäť je drahšia ako klasická žehlička.
Chcete mať dokonalo rovné vlasy aj na cestách? V tomto prípade vám príde vhod cestovná žehlička na vlasy, ktorá sa vyznačuje malými rozmermi, a ľahko sa vám tak zmestí do tašky alebo do kufra. Vzhľadom k menšej žehliacej ploche žehlenie s touto žehličkou trvá dlhšie a je vhodná len pre občasné použitie.
Okrem žehličiek na vlasy sa môžete stretnúť aj s žehliacimi kefami. Tie sa hodia, keď okrem rovných vlasov túžite zároveň aj po väčšom objeme.
Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere správnej žehličky na vlasy je nepochybne materiál žehliacej plochy. Stretnúť sa môžete s žehliacimi plochami z kovu, keramiky, teflónu, turmalínu, titánu alebo s kombináciou daných materiálov. Pred kovovými plochami odborníci varujú, nie sú totiž k vlasom šetrné. Žehliace plochy z titánu vynikajú najväčšou odolnosťou. Šetrné k vlasom sú žehliace plochy z keramiky a teflónu a plochy z turmalínu dodávajú vlasom lesk a predchádzajú elektrizovaniu.
Pri výbere žehličky na vlasy sa zamerajte aj na ďalšie funkcie, ktoré niektoré z nich ponúkajú. Medzi tie najvyhľadávanejšie patrí automatické vypnutie, ktoré oceníte v prípade, že odídete z domu a zabudnete žehličku vypnúť. Ďalšou obľúbenou funkciou je ionizácia, ktorá zabraňuje elektrizovaniu vlasov a navyše vlasy hydratuje. Žehlička môže mať aj praktický displej, vďaka ktorému budete vedieť, akú má aktuálnu teplotu.
Vlasy vždy žehlite, keď sú suché a dobre rozčesané. Nikdy nesiahajte po žehličke, ak máte vo vlasoch tužidlo alebo lak. Pri žehlení začínajte u spodných prameňov a žehlite postupne jeden prameň za druhým, pramene by mali byť zhruba 1,5 až 2 centimetre silné. Aby ste oddelili vyžehlené pramienky od tých nevyžehlených, majte po ruke štipce na vlasy. Pramienky přežehlujte tak, aby ste sa u každého z nich zastavili iba na niekoľko sekúnd. Ideálne vlasy nežehlite denne alebo príliš často.
Ak sa rozhodnete, že dokonalo rovné vlasov získate pomocou žehličky, myslite na to, že aj tá najkvalitnejšia žehlička môže vaše vlasy poškodiť. Predsa len vysoké teploty vlasom všeobecne neprospievajú. Našťastie však existujú ochranné prípravky pre vlasový styling obsahujúce účinné zložky, vďaka ktorým budú vaše vlasy chránené.
Rovné vlasy môžete dosiahnuť aj správnou technikou fúkania. Ako na to? Budete potrebovať fén s nastaviteľnou teplotou vzduchu a odnímateľnou hubicou, kvalitnú plochú kefu a v neposlednom rade už spomínaný prípravok pre tepelnú ochranu vlasov. Fúkanie prebieha v niekoľkých krokoch:
Než vlasy začnete fúkať, poriadne ich rozčešte. K rozčesaniu použite kvalitnú kefu, ktorá je určená aj na česanie mokrých vlasov.
Ako už sme spomenuli, vlasom príliš vysoké teploty škodia, je preto nutné do nich pred fúkaním horúcim vzduchom aplikovať stylingový prípravok pre tepelnú ochranu vlasov.
Máte už vlasy rozčesané a naniesli ste do nich ochranný prípravok? Teraz je čas na to, aby ste vlasy presušili. Fénom bez nasadenej hubice fúkajte vlasy po celej hlave tak, aby zostali zhruba z 10 % vlhké. V prípade, že máte vlasy vlnité alebo kučeravé, mali by zostať vlhké aspoň z 20 % pred tým, než ich začnete fénom tvarovať.
Teraz na fén nasaďte hubicu a rozdeľte vlasy na tri časti. Časť nad čelom, prostrednú a spodnú. Začnite pri spodnej časti, zvyšok vlasov môžete oddeliť pomocou štipcov. Podložte prameň vlasov plochou kefou a spoločne s fénom kĺžte smerom nadol. Teplý vzduch bude vlasy tvarovať a uhládzať. Myslite na to, že by mal fén vždy kopírovať smer rastu vlasov. Až budete mať všetky pramene vysušené, prefúkajte ich ešte studeným vzduchom, ktorý zafixuje tvar účesu.
Ďalšou možnosťou, ako dosiahnuť dlhodobé narovnanie vlasov, je brazílsky keratín. Keratín tvorí zhruba 80 % vlasovej štruktúry a zodpovedá za ich kvalitu. Ošetrenie brazílskym keratínom prebieha tak, že zažehlením preniknú molekuly keratínu až do strednej vrstvy vlasov. Vlasy zostávajú rovné až po dobu niekoľkých mesiacov a po dvoch až troch mesiacoch sa keratín z vlasov vymyje.
S narovnaním vlasov vám pomôžu aj stylingové produkty pre uhladenie vlasov. Tieto prípravky v podobe krémov, sprejov, balzamov a mliek vlasy vyhladia a zanechajú ich lesklé a hydratované. Prípravky pre uhladenie vlasov nájdete v ponuke svetoznámych značiek, napríklad značky Tigi, Schwarzkopf alebo Wella a Matrix.
Nechcete vlasy žehliť žehličkou, ale zároveň túžite po rovných vlasoch? Dobrou správou je, že vysnívané vlasy môžete mať aj bez žehličky s pomocou prírodných ingrediencií. Akých?
Ricínový olej je cenný preto, že hydratuje pokožku hlavy a tiež vlasy, čím pomáha udržať vlasy rovné. Aplikácia ricínového oleja je veľmi jednoduchá. Stačí ho votrieť do vlasov, nechať niekoľko minút pôsobiť a následne ho opláchnuť. Myslite ale na to, že by ste to nemali s množstvom oleja preháňať, vlasy by sa mohli mastiť.
Jablčný ocot je známy tým, že vlasom dodáva oslnivý lesk, možno ste však nevedeli, že sa dokáže postarať aj o vyrovnané pH a tiež vyhladenie vlasov. Ako pripraviť kúru z jablčného octu? Zmiešajte dve až tri lyžice jablčného octu s litrom studenej vody. Do nálevu ponorte vlasy a potom ním oplachujte celú hlavu. Nakoniec vlasy jemne vyžmýkajte a vysušte.
Schopnosť narovnať vlasy má aj kokosové mlieko. To tiež vyniká svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami, ktoré znižujú pravdepodobnosť infekcie pokožky hlavy. Šťavu z kokosu by ste mali ideálne získať priamo z kokosového orecha, nechať ju vo vlasoch pôsobiť minimálne 10 minút a potom ju dôkladne opláchnuť.
Pivo je dobré nielen na zahnanie smädu, ale má tiež blahodarné účinky na vlasy. Je plné vitamínov a antioxidantov, ktoré udržiavajú vlasy pevné, a tým sa podieľa aj na tom, že sú vlasy rovnejšie. Pivo na vlasy naneste po použití šampónu, nechajte ho chvíľku pôsobiť a nakoniec vlasy opláchnite vodou.
Encyklopédia krásy: Starostlivosť o vlasy