Výraznejšie šedivenie vlasov sa objavuje v priemere okolo 40. roku veku. Začiatok a sila šedivenia súvisí s genetikou, takže možno mnohé odhadnúť podľa rodičov a starých rodičov. Urýchľovačom šedivenia sa však môže stať fajčenie, choroby štítnej žľazy alebo krvi, nadmiera stresu či predčasná menopauza.
Podľa prieskumov považujú šedivenie vlasov za väčšiu ťažkosť ženy, a to už zhruba od 30. narodenín. Oproti tomu muži si uvedomujú starnutie až pri prvom zlyhaní v posteli, čo býva aj o 30 rokov neskôr. Pritom je štatisticky preukázané, že muži zošedivejú skôr ako ženy - pokiaľ však predtým neoplešatejú…
TIPY: Predčasnému šediveniu vlasov bráni ibištek, prírodná surovina plná antioxidantov. Proces šedivenia spomaľuje aj liečivá rastlina rozmarín, šalviové listy, jablčný ocot, cibuľová šťava, kofeín či niacínamid. Vlasy žien i mužov stredného a staršieho veku udržiava v lepšej farebnej kondícii kokosové mlieko, citrónová šťava alebo proteíny. Babky bylinkárky prekrývali šediny oplachmi z rumančeka či zemiakových šupiek. Melanín vo vlasových folikuloch vraj znamenite obnovuje kombucha.
Aj novodobí výrobcovia kozmetiky sa múdrosťou prírody inšpirujú a pridávajú svoje vedecké poznatky. V špeciálnej kozmetickej kategórii medzi užívateľmi bodujú najmä šampóny a kondicionéry pre šedivé vlasy na odstránenie žltých tónov. Pre zrelé vlasy vyberajte vyživujúcu a intenzívne hydratačnú vlasovú kozmetiku, v zastúpení napríklad populárnym šampónom Schwarzkopf Professional Moisture Kick.
Encyklopédia krásy: Starostlivosť o vlasy