Zhruba tretinu ľudí trápia mastné vlasy a vlasová pokožka. Okrem pubertálneho veku sa tento problém vyskytuje aj v tehotenstve a po pôrode, prípadne súvisí s genetickými dispozíciami. Na vine môže byť aj stres alebo záťažová vlasová starostlivosť. U mastných vlasov a vlasovej pokožky platí, že menej znamená viac. Šetrná kozmetika, obmedzenie kartáčovania a tepelného stylingu väčšinou zaistí uspokojivé výsledky. A pretože všetko súvisí so všetkým, i mastná vlasová pokožka uvíta stravu oslobodenú od pikantného korenia, údenín a cukru - rovnako ako pokožka na tvári.
Fígľom pre mastné vlasy, zvlášť na leto, je praktický účes, ktorý sa počas dňa zaobíde bez ručných úprav. Môžete využiť gumičky, sponky, čelenky i šatky. Neodporúča sa ofina, pretože podlieha rýchlemu masteniu. Pohotovostne možno siahnuť aj po suchom šampóne. Mnohým ženám sa osvedčilo umývanie mastných vlasov raz za dva dni ráno, pričom druhý deň ich viažu do vrkoča. Odborníci i laici radia mastnejšie vlasy šampónovať dvakrát - stačí malým množstvom dobrého bylinkového šampónu bez silikónov. Vhodné, mierne vysušujúce môže byť aj kratšie vyfénovánie (z dlhšej vzdialenosti) a použitie ľahšieho laku na vlasy.
Z prírodných ingrediencií mastenie vlasov obmedzuje bentonit (sopečný íl), citrón, grapefruit, himalájska soľ, jablčný ocot, kaviár, kivi, levanduľa, litsea cubeba (druh vavrínu), mäta pieporná, morské riasy, pomarančový, ružový a tamanu olej, tapioka, tea tree olej, vilín, vínny ocot či vŕbová kôra. Prezrite si osvedčené kozmetické prípravky na mastné vlasy. Online si ich ľahko zoradíte podľa najpredávanejších či najlepšie hodnotených, čo vám veľa napovie o ich efektivite prepojenej so super cenami.
Encyklopédia krásy: Starostlivosť o vlasy