Najskôr trošku nevyhnutnej teórie. Na čo sú vlastne vlasy? Historicky vznikli ako izolácia pred horúčavou či zimou - na zamedzenie prehriatia, či naopak premrznutia hlavy a mozgu. Nemenej dôležitá je aj ochrana pred UV žiarením, ktorú vlasy dokážu zabezpečiť. Lesklé, vitálne vlasy napokon spoločnosť vníma ako dôkaz zdravia, krásy a osobnej príťažlivosti.
Najviac pozornosti samozrejme priťahujú vlasy na hlave (v priemere 100 tisíc), avšak ľudský vlasový porast zahŕňa aj fúzy, mihalnice, obočie a ochlpenie celého tela vrátane najjemnejších, takmer neviditeľných chĺpkov (všetkého dohromady je asi 5 miliónov).
Samotný vlas formuje koreň uložený v koži a stvol nad kožným povrchom. Rýchle porozumenie prinesú základné pojmy z oblasti štruktúry vlasov:
Folikul – vačok držiaci vlasovú cibuľku, z ktorej vyrastá vlas. Ukrýva sa 4 milimetre pod pokožkou, zahŕňa mazové a potné žľazy i cievne zásobovanie. Pri každom vlase je malý sval, ktorý ho napriamuje a vytláča maz. Vlasové folikuly vznikajú už v 5. mesiaci tehotenstva.
Keratín – pevná stavebná bielkovina tvoriaca približne 80 % štruktúry vlasu. Určuje pevnosť, ťažnosť a pružnosť vlasu. Hladké vlasy obsahujú viac keratínu. Kučeravé, nepoddajné alebo farbené vlasy možno vyhladiť aj zregenerovať vlasovou kozmetikou s keratínom.
Melanín – pigment dodávajúci vlasom farbu. Ak prestane fungovať, vlasy zbelejú.
Kutikula – vonkajšia, veľmi pevná, ochranná vrstva vlasu. Odoláva mechanickým vplyvom i slnečnému žiareniu a poskytuje vlasu vitálny vzhľad.
Kôra (kortex) – hlavná časť vlasu, hneď pod kutikulou, zložená z vlákien keratínu a pigmentových zŕn.
Dreň (medulla) – centrálna, vyživovacia časť vlasov, tvorená keratínom s vysokým obsahom tukov.
Anagén – prvá fáza; aktívny rast. Trvá priemerne 3 roky a zvyčajne sa v nej nachádza až 90% vlasov.
Katagén – druhá fáza; zastavenie rastu. Vlasy zhruba 3 týždne odpočívajú.
Telogén – tretia fáza; prirodzené vypadávanie. Trvá 2 až 4 mesiace a väčšinou sa týka 10% vlasov, ktoré sú postupne nahrádzané novými, vstupujúcimi opäť do anagénu.
Je dôležité si uvedomiť, že množstvo, farba, sila a tvar vlasu patrí medzi vrodené predpoklady. Najrýchlejší rast vlasov možno zaznamenať vo veku 16 až 24 rokov a rozštiepené končeky sa občas jednoducho musia odstrihnúť. Tiež vlasových folikulov počas života nepribúda, skôr ubúda. Každý človek denne stratí v priemere 50 až 100 vlasov (s diagnózou androgénnej alopécie až 200).
Kondíciu vlasov upevníte hlavne vyváženou stravou založenú na bielkovinách, zdravých tukoch, ovocí a zelenine. Zamerajte sa tiež na pohyb, dobrý pitný režim, dostatočný spánok a zmierňovanie stresu. Z vitamínov sú najdôležitejšie A, D, H, C, E, B12; z minerálov zinok a železo.
Nevyhnutnou súčasťou komplexnej starostlivosti o vlasy je moderná posilňujúca kozmetika. Vyskúšajte napríklad:
Pri zaraďovaní intenzívnych sér a kúr sa obrňte trpezlivosťou. Vzhľadom k rastovým fázam vlasov (pozri vyššie) môžete výsledky hodnotiť až tak po štvrť roku. Vlasom prospejú tiež domáce olejové zábaly, vlasové masky alebo oplach jablčným octom, ktorý dodáva energiu priamo vlasovým folikulov. A na záver pikantná zaujímavosť: rast vlasov podporuje aj potešenie zo sexuálnych hier!
Encyklopédia krásy: Starostlivosť o vlasy