Aj keď sa zo všetkých síl snažíte byť zodpovední a chránite svoju pokožku pred slnečným žiarením, niekedy ju skrátka neustrážite. Možno zaspíte na plážovom ležadle, podceníte jarné slniečko, alebo vo víre športových aktivít na nejaké UV žiarenie absolútne zabudnete. Čo sa teraz môže stať? Ako sa o spálenú pokožku efektívne postarať? A čo pre vašu pleť urobí krém po opaľovaní? To sa dozviete v tomto článku.
Suchá a šúpajúca sa koža je snáď najčastejším príznakom spálenej kože po opaľovaní. K poškodeniu dochádza vplyvom UVB žiarenia vo vrchných vrstvách pokožky (epidermis). Ak sa spálite, namažte pokožku krémom či mliekom po opaľovaní. Tým ju vyživíte a hydratujete a niekedy sa podarí lúpaniu kože úplne predísť. V prípade závažnejšieho spálenia sa ale koža začne odlupovať po šupinkách. Ako by ste sa o ňu mali postarať?
Lúpanie kože po opaľovaní nikdy nepodporujte tým, že jednotlivé kúsky budete strhávať. Nepeknej kože sa určite chcete čo najskôr zbaviť, čo priamo vyzýva k postupnému zlúpnutiu, ale oveľa lepšie je nechať kožu zlúpnuť prirodzene. Alebo pokožke s regeneráciou trochu pomôžte. Ako zastaviť lúpanie kože po opaľovaní?
Koža sa väčšinou začína lúpať asi 3 dni po spálení a skončí, akonáhle je pokožka dostatočne zregenerovaná. Najčastejšie je to do 7 dní. Nezabudnite, že všetky spálenia kože po opaľovaní predstavujú riziko pre možný vznik neskorších závažných chorôb. Chráňte preto vždy svoju pokožku opaľovacím krémom s ochranným faktorom SPF. Neviete si rady s výberom hodnoty SPF?
Na trhu zvyčajne okrem krémov nájdete aj spreje, gély a mlieka po opaľovaní, ktoré spravidla obnovujú hydratáciu slnkom vysušenej pokožky. Mávajú osviežujúcu textúru pre ochladenie pokožky a mnohokrát v nich nájdete aj veľa výživných a regeneračných látok. K obľúbeným zložkám patrí aloe vera, D-panthenol, bambucké maslo a vitamíny všetkého druhu. Doprajte svojej pokožke tú najlepšiu starostlivosť po opaľovaní a podporte jej prirodzenú regeneráciu!
Či sa nám to páči alebo nie, opaľovanie so sebou prináša vedľajšie efekty, ktoré ale nie vždy vidíme radi. Bronzový odtieň pokožky je super vec, bez vysušenej a lúpajúcej sa kože by sme sa však s pokojom zaobišli. A medzi ďalšie nepopulárne dôsledky patria i biele škvrny na koži po opaľovaní.
Biele fľaky na koži sú jedným z poškodení vplyvom slnečného žiarenia. Kožné bunky, ktoré boli často vystavené slnku, niekedy prestanú produkovať melanín, čím vznikajú biele miesta. Biele škvrny na koži bývajú od 1 mm do 1 cm veľké a väčšinou sa objavujú u svetlejších typov pokožky a u ľudí nad 40 rokov. Napriek tomu dodnes nepoznáme presnú príčinu absencie melanínu. Našťastie biele fľaky na koži nie sú nebezpečné a mnohokrát po nejakej dobe samy od seba zmiznú. Počas opaľovania odporúčame používať opaľovací krém s UV filtrom.
Pigmentové škvrny sú tmavé fliačiky na pokožke tváre, rúk, krku a dekoltu. Objavujú sa opäť po dlhodobejšom pôsobení slnečného žiarenia na našu pleť. Tieto tmavé škvrny má na svedomí prirodzený pigment melanín, vďaka ktorému počas opaľovania pokožka tmavne do zvodného bronzového odtieňa. Nadmerná tvorba melanínu ale spôsobuje tmavé pigmentové škvrny. Vzhľadom k tomu, že najúčinnejším riešením pigmentových škvŕn je prevencia, odporúčame aj v tomto prípade najmä vysoký SPF faktor a dodržiavanie ďalších zásad bezpečného opaľovania.
Nepríjemné svrbenie kože a malé pľuzgieriky po opaľovaní sú väčšinou spojené so slnečnou alergiou. Pokiaľ trpíte touto čoraz viac rozšírenou formou alergie, vplyvom slnečného žiarenia na vašej koži vyskakujú červené vyrážky, ktorá mnohokrát prechádzajú do malých pľuzgierikov a príšerne svrbia.
Skúste tejto reakcii pokožky predísť a zaraďte do svojho jedálnička potraviny alebo potravinové doplnky, ktoré obsahujú betakarotén, lykopén, vitamín C a E a tiež selén. Tieto antioxidanty pomáhajú chrániť pokožku pred negatívnymi vplyvmi slnečného žiarenia. Samy o sebe ale nestačia, pri opaľovaní a akomkoľvek ďalšom vystavovaním sa slnku ich doplňte opaľovacím mliekom či krémom s vysokým SPF faktorom. Dnes už existujú i špeciálne prípravky na opaľovanie špeciálne pre pokožku, ktorá je náchylná k slnečnej alergii.