Milujete leto, slnko a opaľovanie, ale po poslednej dovolenke sa vám na pleti objavili nepekné tmavé fliačiky? Pravdepodobne ide o pigmentové škvrny, jednu z foriem hyperpigmentácie a nežiaduci dôsledok nadmerného vystavovania pleti slnku. Prečo tieto tmavé škvrny vznikajú a ako ich efektívne odstrániť? Pomôže vám krém na pigmentové škvrny? Pokračujte v čítaní a dozviete sa všetky potrebné informácie o tmavých škvrnách na tvári a ďalších častiach tela.
O hyperpigmentácii už ste možno počuli. Jedná sa o akejkoľvek čiastočné tmavšie zafarbenie pokožky, nejednotný tón pleti a ďalšie farebné nedokonalosti, ktoré môžu mať rôzne príčiny. Najčastejšie vznikajú vplyvom slnečného žiarenia, niekedy ich však spôsobujú aj hormonálne zmeny. Niektoré hyperpigmentácie sú následkom akné či ekzému a väčšinou sa na ich vzniku podieľa aj niekoľko dôvodov dohromady. A jeden z druhov hyperpigmentácie sú aj pigmentové škvrny.
Pigmentové škvrny sú malé (alebo aj väčšie) fliačiky na pokožke, ktoré majú viditeľne tmavší odtieň ako okolitá koža. Najčastejšie sa pigmentové škvrny objavujú na tvári a na rukách, niekedy v dekolte a na krku, skratka na miestach, ktoré sú často vystavené slnečnému žiareniu. Sú hladké, nevystupujú nad povrch okolitej pokožky a môžu mať rôzne odtiene hnedej farby od svetlej až po veľmi tmavú, takmer čiernu farbu.
Za vznikom pigmentových škvŕn na tvári i na ďalších častiach tela stojí zvýšená produkcia melanínu. Ide o prirodzený pigment, ktorého tvorbu spúšťa slnečné žiarenie a ktorý vzniká ako prirodzená obrana pokožky pred UV žiarením. Melanín pokožke prepožičiava zvodný bronzový odtieň, ale keď sa ho na niektorých miestach začne tvoriť nadbytok, vznikajú pigmentové škvrny. Kľúčovú úlohu tu zohráva spomínané slnečné žiarenie, ktorému je pokožka často vystavená, ale istý vplyv môže mať aj životný štýl, jedálniček a diéty, fajčenie, pohyb v znečistenom prostredí a ďalšie faktory.
Dobrá správa je, že pigmentové škvrny na tvári ani na rukách vo veľkej väčšine prípadov nebývajú nebezpečné, ide skôr o kozmetický problém, s ktorým ale možno efektívne bojovať. Ak však máte najmenšie podozrenie, zdá sa vám, že pigmentové škvrny menia farbu a tvar, že sa zväčšujú, nechajte si radšej pokožku skontrolovať kožným lekárom.
Niekedy sa stretnete aj s pojmom melazma alebo tiež "tehotenská maska". Ide o tmavé škvrny, ktoré vznikajú najmä vplyvom hormonálnych zmien, veľmi často sa objavujú v tehotenstve. Tvoria sa, rovnako ako pigmentové škvrny, v oblastiach vystavovaných slnku, najmä na čele, lícach, nose a nad hornou perou. Tehotenské pigmentové škvrny väčšinou postupne zmiznú po pôrode.
Na trhu existuje nespočetné množstvo pleťových krémov na pigmentové škvrny, ale tiež účinné masky a séra, ktoré majú za cieľ zosvetliť pigmentové škvrny, zjednotiť tón pleti a predchádzať ďalšiemu vzniku tmavých škvŕn. Ak dodržíte inštrukcie k používaniu krému na pigmentové škvrny a ak budete tieto prípravky používať naozaj pravidelne, výsledky sa dostavia. Zámerne tu nepíšem skoro, boj s tmavými škvrnami je totiž skutočne beh na dlhú trať a viditeľné výsledky sa dostavia až po nejakej dobe poctivej a pravidelnej aplikácie zosvetľujúceho krému.
Existujú samozrejme aj viac či menej účinné metódy boja proti pigmentovým škvrnám s produktmi, ktoré pravdepodobne nájdete u seba doma. Už naše babičky kedysi riešili, ako sa zbaviť pigmentových škvŕn. Pre zosvetlenie tmavých škvŕn babské rady odporúčajú aloe vera, citrón, jablčný ocot, čierny čaj nanášaný dvakrát denne, výťažok zo zeleného čaju alebo sladkého drievka, mlieko, kefír a cmar. Obrňte sa ale veľkou trpezlivosťou, výsledky na seba nechajú čakať naozaj dlho
Rýchlejšie riešenie sľubujú moderné technológie. Medzi tie najefektívnejšie metódy profesionálneho odstránenia pigmentových škvŕn patrí: