Ste tehotná? Gratulujeme a dúfame, že si toto krásne obdobie užívate tak, ako sa patrí. A to aj napriek takmer nekonečnému zoznamu činností a odporúčaní, ktoré by ste v tehotenstve mali či nemali robiť, aby ste ostali v zdraví a spokojnosti nielen vy, ale aj vaše bábätko. Kde v tomto zozname leží opaľovanie? Poďme si na to posvietiť.
Priznajme si to úprimne. Slnečné žiarenie so sebou prináša dobre známe riziká, či už tehotná ste, alebo nie. Ide okrem iného o spálenú pokožku po opaľovaní, predčasné starnutie pleti, ale aj zvýšené nebezpečenstvo vzniku rakoviny kože. Napriek všetkým upozorneniam sa ale na svete nájdete milióny ľudí, ktorí sa bez letného opaľovania skrátka nezaobídu. V tehotenstve by ste však každopádne mali spozornieť a skúsiť pobyt na priamom slnku aspoň trochu obmedziť.
Must-have letné vybavenie pre (nielen) tehotné ženy: klobúk alebo čiapka, slnečné okuliare, opaľovací krém s SPF 50, dostatok pitnej vody, pleťová voda v spreji.
V tehotenstve si dajte pozor najmä na prehriatie organizmu a dehydratáciu. Tehotné ženy majú všeobecne o niečo vyššiu telesnú teplotu, vďaka ktorej sa ich telo môže rýchlejšie prehriať. Najmä v prvom trimestri môže mať prehriatie na bábätko aj veľmi vážne negatívne dopady. A v neskorších mesiacoch zase potrápi vás, pretože prispieva k vzniku opuchov nôh. Iste viete, že v tehotenstve musíte starostlivo dodržiavať pitný režim, majte preto neustále pri sebe dostatok vody. Zdržiavajte sa hlavne v tieni a keď je vám teplo, skúste sa nejako ochladiť. Ponorte sa do bazéna, osviežte sa pod sprchou, alebo si aspoň namočte nohy do lavóra so studenou vodou.
Majte tiež na pamäti, že vaša pokožka je v tehotenstve omnoho citlivejšia a náchylnejšia k spáleniu. Dochádza navyše k zvýšenej tvorbe melanínu, to je ten pigment, ktorý je zodpovedný za hnednutie pokožky počas opaľovania. Ale okrem bronzového odtieňa môže melanín v tehotenstve spôsobovať aj nepopulárne pigmentové škvrny. Hnedé škvrny sa objavujú väčšinou v tvári, oficiálne sa nazývajú chloazma a niekto im tiež hovorí "tehotenská maska". Pigmentové škvrny často po pôrode samy zmiznú, keď si s nimi ale vaša pokožka neporadí, ich odstránenie býva veľmi náročné. A komu by sa to chcelo riskovať... Preto odborníci odporúčajú kvalitné opaľovacie prípravky s faktorom SPF 50 ako na telo, tak i na tvár.
Váš gynekológ už vám pravdepodobne užívanie kyseliny listovej vrelo odporúčal, akonáhle ste mu povedali, že plánujete bábätko. V začiatkoch, ale následne aj ďalších fázach tehotenstva je totiž veľmi dôležitá pre zdravý vývoj plodu, najmä neskôr pre vývoj jeho nervovej sústavy. Niektoré štúdie uvádzajú, že slnečné žiarenie hladinu kyseliny listovej znižuje. Ak ste teda ešte nezačali, určite si zaobstarajte kyselinu listovú vo forme tabletiek a pravidelne ju užívajte.
Teraz vás asi nepoteším. Radšej v honbe za bronzovým tónom neriskujte a zmierte sa s tým, že túto sezónu nebude vaša pokožka tak opálená ako obvykle. Nejde totiž len o opaľovanie na slnku s rizikom prehriatia a dehydratácie, odborníci príliš neodporúčajú ani iné metódy na získanie opálenej pokožky.
Hoci žiadna štúdia negatívny vplyv solária v tehotenstve priamo nepotvrdila, žiadny zodpovedný odborník by vám ho s pokojným srdcom neporadil. Soláriá sú stále pomerne novým vynálezom na to, aby boli starostlivo preskúmané všetky ich vplyvy na ľudský organizmus, nieto ešte na zdravie nenarodených detí. Už sme ale zistili, že prehriatie môže byť nebezpečné, preto sa soláriu v tehotenstve radšej oblúkom vyhnite. A mimochodom, z rovnakého dôvodu by pre vás v tehotenstve mala byť tabu aj sauna.
Možno sa vám teraz v hlave vynorila spásonosná myšlienka, a síce že vám bronzový tón pokožky prepožičia váš obľúbený samoopaľovací krém alebo mlieko. Najskôr si ale starostlivo prečítajte ich zloženie. Mnoho samoopaľovacích prípravkov je totiž založených na báze dihydroxyacetónu. To je látka, ktorá cez pokožku môže preniknúť do tela a nie je úplne vylúčené, že sa cez placentu dostane až k bábätku. Tieto prípady opäť nie sú dostatočne zdokumentované, ale používanie týchto prípravkov radšej obmedzte. Minimálne v prvom trimestri, kedy vznikajú všetky dôležité orgány. Prečítajte si viac o samoopaľovaní v tehotenstve.