Jednou z najúžasnejších vecí na každom lete sú nepochybne bezstarostné dni strávené opaľovaním na pláži. Ale moment, vážne ich môžeme vnímať ako úplne bezstarostne? S efektívnou slnečnou ochranou rozhodne áno! Prečítajte si tie najlepšie tipy a triky pre bezpečné opaľovanie a bez obáv sa oddajte letným radovánkam. Zbaľte si plavky, osušku, slnečné okuliare... a čo ešte?
Najskôr si niečo ujasníme. Chcete na pláži získať neodolateľnú bronzovú pokožku, alebo začervenanú a spálenú kožu, vďaka ktorej sa v noci ani poriadne nevyspíte? Stavím sa, že správna je prvá možnosť. V tom prípade sa ale nezaobídete bez opaľovacieho krému s UV faktorom. Dokonca aj keď sa opaľujete ľahko, ochranný faktor je v lete absolútna nutnosť. Jedna vec je totiž krásne opálená pokožka, na druhej strane však stojí predčasne starnúca pleť a riziko vzniku rakoviny kože. Opaľovací krém s SPF vždy nanášajte aspoň 30 minút pred opaľovaním na pláži, aby sa dostatočne vstrebal a fungoval tak, ako má. Aplikáciu potom opakujte každé dve hodiny, alebo vždy po kúpaní, a to aj keď je krém na opaľovanie vodoodolný. Sústreďte sa aj na často zanedbávané miesta, ako je nos, uši, očné okolie a chodidlá. Prezrite si našu kompletnú ponuku opaľovacej kozmetiky.
Pravdepodobne už ste počuli o tom, že okolo poludnia je slnečné žiarenie najintenzívnejšie. Medzi 11. a 15. hodinou sa preto oplatí zostať v tieni. Ak túžite po bronzovej pokožke, vystavte svoje telo slnku v skorších dopoludňajších a neskorších popoludňajších hodinách. Vysnívaný tón dosiahnete tiež, navyše o niečo bezpečnejšie.
Spálili ste si niekedy pokožku hlavy? Ak áno, iste mi dáte za pravdu, že to nie je práve príjemná záležitosť. Červená spálená koža žiari na míle ďaleko, neznesiteľne vás svrbí, a to ani nehovorím o nevábnom vzhľade, keď sa pokožka hlavy začne šúpať. Ako sa tomu vyhnúť? Najlepšie pomocou veľkého klobúka, ktorý našťastie predstavuje aj veľmi módny letný doplnok. Klobúk ochráni nielen pokožku hlavy a vlasy, ale aj vašu tvár. Vďaka väčšiemu klobúku sa pleť nespáli, predčasne nezostarne a vyhne sa i nepekným pigmentovým škvrnám.
Slnečné žiarenie neohrozuje len pokožku, dokáže pekne potrápiť aj vaše vlasy. Kedykoľvek sa chystáte stráviť viac času na pláži, naneste do vlasov sprej pre ochranu vlasov pred slnkom a pokojne si ho zabaľte so sebou do plážovej tašky. Okrem ochrany pred UV žiarením vaše vlasy vynikajúco hydratuje, a navyše pôsobí aj proti blednutiu farby na vlasy. A mám pre vás ešte jeden zlepšovák, ktorý vlasy aspoň čiastočne ochráni pred škodlivým vplyvom morskej soli alebo chlóru v bazéne. Než sa pôjdete kúpať, opláchnite svoje vlasy čistou vodou, napríklad pod sprchou. Mokré vlasy už do seba nevstrebajú toľko vody so soľou či chémiou, ktorá by ich mohla poškodiť. Vlasy si potom opláchnite aj po každom kúpaní. Pozrite sa, ako najlepšie chrániť vlasy počas leta.
Ak plánujete opaľovanie, vašu obľúbenú vôňu radšej nechajte doma na poličke v kúpeľni. Väčšina parfumov je totiž založená na báze alkoholu, ktorý pokožku vysušuje a po opaľovaní by na nej mohli zostať škaredé škvrnky, niekedy sa po reakcii so slnečným žiarením objaví dokonca i vyrážka. Pokiaľ sa ale vône nechcete vzdať, vyberte parfum bez obsahu alkoholu. Skvelou alternatívou sú parfumované oleje, ktoré krásne voňajú a zároveň sa starajú o pokožku.
Slnečné žiarenie z vašej pokožky doslova vysáva hydratáciu. Aj keď sa teda na slnku priamo nespálite, pokožka môže po opaľovaní zostať suchá, dehydratovaná a na niektorých miestach sa môžu tvoriť suché šupinky. V lete preto pokožku pravidelne hydratujte. Či už siahnete po prípravku po opaľovaní, alebo po bežnom hydratačnom mlieku, každý deň ho dôkladne rozotrite po celom tele. Vaša pokožka najlepšie vstrebe hydratačné mlieko po sprche či kúpeli. A ak chcete byť naozaj dôkladní, hydratujte nielen večer po opaľovaní, ale aj ráno pred opaľovaním. V neposlednom rade všetkými desiatimi odporúčam aj hydratáciu zvnútra, teda dôsledné dodržiavanie pitného režimu. Prečítajte si, čím najčastejšie trpí pokožka po opaľovaní.