SPF čiže Sun Protection Factor je číslo, ktoré v opaľovacej kozmetike udáva stupeň ochrany pred UVB žiarením. Pri výbere opaľovacieho krému SPF napovedá, ako dobre nás tento prípravok ochráni. Čím je jeho číslo vyššie, tým viac UVB žiarenia blokuje.
Dermatológovia vám väčšinou odporučia SPF 30 - 50. Vyššie už nemajú zmysel. Je totiž potrebné si uvedomiť, že žiadny ochranný filter nedokáže blokovať 100 percent žiarenia. Niekedy sú vyššie faktory dokonca kontraproduktívne. Vedú k falošnému zdaniu bezpečia, ľudia majú tendenciu zostávať dlhšie na slnku, a to dokonca aj v čase najintenzívnejšieho žiarenia okolo poludnia. Paradoxne sa potom môžu spáliť viac ako tí, ktorí síce používajú nižší ochranný filter, ale dodržiavajú zásady bezpečného opaľovania.
SPF možno zjednodušene vysvetliť i ako dobu, po ktorú môžete zostať na slnku, než sa pokožka spáli. Povedzme, že bez použitia opaľovacieho krému by ste sa spálili za 10 minút. Napríklad SPF 15 túto dobu predĺži 15x a umožní vám zostať na slnku 150 minút. Ide však o veľmi hrubý odhad, záleží tu tiež od typu pokožky, intenzite slnečného žiarenia aj množstva opaľovacieho krému. Odborníci navyše odporúčajú pravidelnú aplikáciu každé dve hodiny a v prípade kúpania či nadmerného potenia dokonca aj častejšie - bez ohľadu na výšku SPF.
Slnečné UV žiarenie je potrebné rozlišovať na dva typy. Už sme si povedali, že ochranný faktor SPF chráni pred UVB žiarením. To je typ žiarenia, ktorý preniká len do vonkajších vrstiev kože, spôsobuje spálenie pokožky a môže tiež zvýšiť riziko vzniku rakoviny kože.
UVA žiarenie naopak dokáže preniknúť hlbšie, pôsobí v miestach, kde sa tvorí kolagén a elastín. Môže poškodiť bunkovú DNA a je zodpovedné za predčasné starnutie pleti. UVA vašej pokožke prepožičia bronzový odtieň, hoci ide v skutočnosti len o obrannú reakciu pleti na slnečné žiarenie. S UVA žiarením sa pracuje aj v soláriách. Keď vyberáte opaľovací krém, overte si, či chráni pred oboma typmi žiarenia. Označenie „broad-spectrum“ udáva ochranu pred UVA i UVB.
Aby toho nebolo málo, v opaľovacích prípravkoch môžete nájsť dva typy SPF filtrov. Prvé sú chemické čiže syntetické. Prenikajú do pokožky a UVB žiarenie absorbujú, pomocou chemickej reakcie ho menia na teplo. Než začnú spoľahlivo pôsobiť, musia sa dostatočne vstrebať, preto je nutné nanášať opaľovací krém s chemickým filtrom aspoň 20 minút pred opaľovaním. Chemické slnečné filtre mávajú ľahšiu textúru, ľahko sa aplikujú a nerobia biele škvrny.
Minerálne filtre neprenikajú do pokožky, zostávajú na povrchu a vytvárajú na nej ochrannú vrstvu, vďaka ktorej sa UVB žiarenie odráža od kože. Účinkujú okamžite po nanesení na pokožku a sú ideálne pre citlivejšiu pleť, pretože znamenajú menšie riziko podráždenia. Moderné opaľovacie krémy často kombinujú oba typy filtrov pre efektívnejšiu ochranu pokožky.
Ochranný filter počas svojho pôsobenia postupne slabne kvôli slnečnému svetlu. A podľa doby, ktorú strávite na priamom slnku, sa odvíja aj potreba opakovanej aplikácie opaľovacieho krému. Keď teda ráno nanesiete denný krém s SPF a presedíte celý deň v kancelárii, filter bude fungovať aj popoludní cestou domov. Ak ale trávite viac času vonku na priamom slnku, opakujte aplikáciu pravidelne, a to minimálne každé dve hodiny. Ak sa kúpete, alebo sa veľa potíte, nanášajte opaľovací krém ešte častejšie.
Aj keď SPF faktor poskytuje celkom spoľahlivú ochranu pred UVB žiarením, slnečná ochrana by mala byť oveľa komplexnejšia. Dodržiavajte aj ďalšie zásady pre bezpečný pobyt na slnku: