Je to tu. Za oknami po dlhej zime konečne vysvitlo slnko a láka vás svojimi hrejivými lúčmi von. Postupne odhadzujete zvršky, ostávate iba v tričku či tielku a na opaľovací krém si pravdepodobne ani nespomeniete, pretože slnko predsa ešte nemôže byť veľmi silné... Pár minút alebo dokonca hodín po návrate vás ale prekvapia červené vyrážky na rukách a v dekolte. Čo to môže byť? Zrejme trpíte alergiou na slnko.
Okrem slnečnej alergie sa niekedy tiež stretnete s pojmami slnečná vyrážka či zvýšená citlivosť pokožky na slnečné žiarenie. Veľmi zjednodušene sú to situácie, kedy sa po opaľovaní alebo akomkoľvek inom, dokonca aj veľmi krátkom pobyte na slnku objavia na pokožke červené, niekedy aj bolestivé a svrbiace vyrážky.
Presná príčina alergie na slnko zatiaľ nie je úplne jasná a názory odborníkov sa rôznia. Kľúčovú úlohu samozrejme zohráva slnečné žiarenie, alergickú reakciu niekedy môžu podporiť lieky, niektoré potraviny a na vine sú aj genetické dispozície. Možno vás prekvapí, že slnečná alergia je v populácii pomerne bežnou záležitosťou, prejavuje sa až u 15 % populácie, o niečo častejšie medzi ženami než u mužov a postihuje hlavne ľudí so svetlejšími vlasmi a pokožkou.
Pod zložitým názvom polymorfná svetelná erupcia sa skrýva najčastejšia forma slnečnej alergie.
Celkom typickým javom tejto alergie na slnko je, že sa rok čo rok prejavuje iba na jar alebo začiatkom leta. Skrátka v čase, kedy sa prvýkrát vyčasí, slnko začne hriať a ľudia mu začnú vystavovať svoju bledú pokožku. Väčšinou stačí pár minút na slnku a onedlho sa na exponovaných miestach, najčastejšie na rukách, nohách, v dekolte či vzadu na krku, objavia začervenané svrbivé vyrážky.
Slnečnou alergiou ľudia mnohokrát netrpia od narodenia, rozvíja sa postupne a často sa prejaví až počas dospievania alebo neskôr v dospelosti. Býva len na tele, našťastie nepostihuje tvár, pretože tá je slnku vystavená celoročne a prvé intenzívnejšie žiarenie ju neprekvapí tak ako ďalšie časti tela, ktoré sú cez zimu a jar zahalené.
Ľahšie formy tejto alergie na slnko nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť, slnečná vyrážka ustupuje najčastejšie do 24 hodín.
Najlepšie funguje prevencia. Po dlhej zime nás prvé slnečné lúče priamo nabádajú k tomu, aby sme strávili čo najviac času vonku na slnku. Ale skúste odolať. Pokožka potrebuje nejaký čas na produkciu melanínu, prirodzeného pigmentu, ktorý čiastočne chráni pred slnečným žiarením. Zvykajte svoju pokožku na slnko postupne, začnite pri 20 až 30 minútach a čas strávený na slnku priebežne navyšujte.
Základom pre pobyt na slnku je samozrejme opaľovací krém s SPF. Nečakajte na leto a používajte krém na opaľovanie už od prvých slnečných lúčov. Zvoľte ideálne SPF 30 alebo ešte vyššiu ochranu pred UVA i UVB žiarením a v prípade dlhodobejšieho opaľovania alebo iného pobytu na slnku krém na opaľovanie nanášajte každé 2 hodiny. Cez poludnie sa schovajte do tieňa. Dnes už v ponuke opaľovacej kozmetiky nájdete aj opaľovacie krémy a mlieka, ktoré pôsobia priamo proti slnečnej alergii:
Ďalšia forma slnečnej alergie je zvýšená citlivosť pokožky na slnko vplyvom niektorých liekov, kozmetiky či parfumov. Isté zložky týchto prípravkov môžu reagovať so slnečným žiarením a vo výsledku dochádza k začervenaniu a svrbeniu kože, k vyrážke alebo vzniku pupienkov. Fotoalergická reakcia sa môže objaviť až po 2 až 3 dňoch od pobytu na slnku.
Solárna urtikária je vzácnejšia forma alergie na slnko so závažnými príznakmi. Postihuje najmä mladé ženy a prejavuje sa už po pár minútach svrbiacou žihľavkou, ktorú ale môžu sprevádzať aj ďalšie symptómy, ako sú pocity na omdletie, bolesť hlavy či dýchacie ťažkosti. Príznaky mnohokrát trvajú aj týždne. Pri tejto závažnejšej slnečnej alergii odporúčame návštevu lekára, ktorý navrhne vhodnú liečbu.
Dajte si pozor taktiež na ovocie a zeleninu. Niektoré z potravín totiž obsahujú takzvané fotosenzitivizujúce látky, ktoré na pokožke reagujú na slnečné žiarenie. Napríklad šťava z limetiek, citrónov, zeleru či petržlenu, ktorá priľne k pokožke a dostane sa do kontaktu so slnečným žiarením, môže tiež spôsobiť vyrážky.
Dobrá správa je, že slnečná alergia nie je zdraviu nebezpečná ani nákazlivá. Nejde o prejav žiadneho závažnejšieho ochorenia a vo veľkej väčšine prípadov ide iba o nepeknú slnečnú vyrážku. Najúčinnejšou prevenciou je používanie ochranného faktora a obmedzenia pobytu na slnku.