K základnej kozmetickej výbave patrí make-up, púder, lícenka, riasenka a očné tiene. Dnes sa však k tejto nenahraditeľnej výbave pridáva tiež bronzer. Na čo bronzer slúži, ako s ním pracovať a na aké typy bronzerov môžete naraziť?
V prom rade si poďme priblížiť, čo to vlastne tie bronzery, na ktoré nedajú dopustiť ani svetové celebrity, sú. Bronzery, známe tiež ako bronzové či bronzujúce púdre, sú rozjasňujúcim kozmetickým pomocníkom, ktorý obsahuje žiarivé pigmenty. Bronzer je možné používať hneď niekoľkými spôsobmi. Môžete ho použiť namiesto lícenky, a dodať tak pleti opálený nádych, alebo ho môžete tiež použiť na kontúrovanie tváre.
Najčastejšie sa stretnete s púdrovým bronzerom, tekutým bronzerom alebo tiež bronzerom v tyčinke. Ak s bronzom ešte len začínate, odporúčame zvoliť púdrový bronzer, ktorý sa veľmi ľahko aplikuje a poradia si s ním aj úplní začiatočníci. Púdrový bronzer je vhodný na mastnejšiu a normálnu pleť.
V dnešnej dobe se tešia veľkej obľube i tekuté bronzery, s ktorými pracujú aj poprední svetoví vizážisti. S pomocou tekutých bronzerov je totiž možné dokonale vymodelovať tvár, ich aplikácia je však o niečo náročnejšia než v prípade púdrových bronzerov, pretože treba naniesť bronzer na tie správne miesta, aby ste dosiahli požadovaný efekt.
Bronzery sú dostupné tiež v podobe tónovacích perál, sprejov, gélov alebo praktických paletiek, ktoré ponúkajú hneď niekoľko odtieňov.
Na trhu je k dispozícii nespočetne mnoho bronzerov v rôzných odtieňoch. Ako teda vybrať ten pravý odtieň? Voľte taký bronzer, ktorý je o jeden až dva odtiene tmavší než odtieň vašej pleti. Ak máte svetlú pokožku, budú vám pasovať najmä bronzery v marhuľovej, staroružovej alebo svetlohnedej farbe. V prípade snedého typu pokožky nespravíte krok vedľa, ak siahnete po hnedých odtieňoch so zlatým nádychom. Tmavému typu pleti svedčia bronzery v tmavších odtieňoch hnedej a bronzovej farby.
Máte bronzer vybraný? Výborne, teraz sa poďme pozrieť, ako ho na tvár aplikovať tak, aby vám čo najviac lichotil. Možností máte viacero.
Aby ste pleti dodali opálený nádych, môžete bronzer na pleť naniesť podobne ako púder, teda na celú tvár. Ale pozor, nikdy to s bronzerom nepreháňajte, výsledok by mal pôsobiť prirodzený. Okrem tváre prepúdrujte aj krk a uši, aby ste dosiahli zjednotenú pleť.
Pomocou bronzera môžete tiež vymodelovať tvár, a dosiahnúť tak napríklad optické zoštíhlenie tváre alebo trebárs vytvarovanie nosa. Ako na to? Najprv na pleť naneste make-up, zafixujte ho púdrom a líca zvýraznite lícenkou. Teraz prichádza na rad bronzer. Najčastejšie sa podľa požadovaného efektu bronzer nanáša pod lícne kosti, na čelo v línii vlasov, po stranách nosa, pod čeľuste, na klíčne kosti, ramená a na dekolt.
Púdrový bronzer môžete jednoducho nanášať štetcom. Na nanášanie tekutého bronzera sa najčastejšie používajú špeciálne štetce alebo hubka.
V prvom rade si nepleťte bronzer s kontúrovacími paletkami, ktoré majú síce často tiež hnedý odtieň, ale sú navrnuté na modelovanie tváre, takže nevytvoria slnkom pobozkaný efekt. Častou chybou pri výbere bronzera je voľba príliš tmavého odtieňa alebo nevhodná voľba typu pre konkrétnu pleť. V prípade vráskavej alebo pórovitej pokožky by ste sa napríklad mali vyhnúť príliš trblietavým bronzerom, ktoré by nedostatky pleti ešte zvýraznili.
V prípade, že sa líčite v kúpeľni pod umelým svetlom, môže sa vám stať, že to preženiete s množstvom bronzera a výsledok bude pôsobiť neprirodzene. Na slniečku sa totiž bronzery s obsahom trblietok budú odrážať ešte viac než vnútri, preto si vždy radšej výsledok skontrolujte na dennom svetle.
Bronzery majú úžasné vlastnosti, dokážu pleti dodať zlatavý nádych, ktorý pripomína prirodzené opálenie, alebo tiež dokážu tvár vymodelovať. Na trhu sú k dispozícii rôzne typy bronzerov v celom rade odtieňov. Pri výbere sa vždy riaďte farbou i podtónom svojej pleti, aby bronzer pôsobil čo najprirodzenejšie.
Encyklopedia krásy > Líčenie a dekoratívna kozmetika