Zo súčasných make-upov si vyberú užívateľký všetkých typov pleti aj všetkých generácií. S prispením svojho "miláčika" make-upu môžete prežívať zrelé roky šťastne, s gráciou a bez nadbytočných zásahov plastických chirurgov. Chce to trochu cviku, ale správny produkt privedie váš vzhľad k príkladnosti. Preskúmajte teraz make-upy z hľadiska ich vlastností, podoby (konzistencie) i odtieňov. A tiež si pripomeňte, ako vyberať make-up podľa typu vašej pleti. Určite sa rozhodnete dobre.
krycí make-up – účinne zalíči všetky nedokonalosti pleti (začervenanie, kruhy pod očami, vyrážky, pigmentáciu...) a s podkladovou bázou so silikónmi aj jazvičky po akné (v e-shope označený ako "vysoké krytie",
zmatňujúci make-up – obmedzuje lesklé miesta mastnej a problematickej pleti bez vysušovania a obvykle nahradí i púder,
nekomedogénny make-up – neupcháva póry,
vodoodolný make-up – výborný do hôr, do bazénu či na športovanie, ale vyžaduje špeciálny odličovač,
hydratačný make-up – s vysokým obsahom zvlhčujúcich látok – nutnosť na zimu a pre suchú pleť celoročne,
minerálny make-up – jemný, ošetrujúci make-up v podobe púdra, s prírodnými látkami,
vyhladzujúci, liftingový make-up – pre mladistvý, svieži vzhľad aj spevnenie zrelej pleti,
rozjasňujúci make-up – s funkciou odrazu svetla, vhodný na staršiu alebo unavenú (nie však pórovitú) pleť,
ochranný make-up – s nízkou, strednou alebo vysokou ochranou pred slnečným žiarením, vyjadrenou číslom SPF (Sun Protection Factor).
tekutý – najčastejší: vo fľaštičke alebo tube, s výborným krytím a rozotieraním,
krémový – krycí i ochranný, jemný a šetrný aj k suchej a problematickej pleti,
kompaktný – hustejší, tuhší, zlisovaný; „cestovný“ – skôr na mastnejšiu pleť,
púdrový – krycí aj ošetrujúci, vytvárajúci pôsobivý matný finiš nahradzujúci púder,
tyčinkový – tuhší, na presné zalíčenie drobných žiliek, vyrážok a pigmentácie,
penový – „našľahaný“, priľnavý, prirodzene pôsobiaci, avšak s ľahším krytím.
Odporúčaným miestom na otestovanie odtieňa make-upu je dolná časť tváre, na hrane s čeľusťou, prípadne dekolt. Správny odtieň – posudzovaný v prirodzenom svetle – by mal úplne splynúť s pokožkou. I testovací make-up nanášejte podľa svojich zvyklostí: prstom, štetcom či hubkou. Starostlivý výber odtieňa je dôležitý obzvlášť pri vysoko krycom make-upe.
Ak si nie ste istá, zvoľte radšej o niečo svetlejší make-up. Alebo dva podobné – svetlejší na zimu a tmavší na leto. V priebehu roka ich môžete aj rôzne kombinovať. Do úvahy berte taktiež podtóny vašej pleti:
neutrálny (N) – make-up s marhuľovým nádychom pre ženy s tmavoblond či svetlohnedými vlasmi, bez náznaku tváre do ružova či žlta,
studený (C) – naružovelý make-up pre ženy s „porcelánovou“ pleťou, s fialovo-modrými žilkami na zápästí a veľmi světlými, či naopak veľmi tmavými vlasmi (skôr nositeľky striebra),
teplý (W) – make-up so žltým, zlatavým či oranžovým nádychom pre ženy s nazelenalými zápästnými žilkami a prírodnými farbami vlasov (skôr nositeľky zlata).
Encyklopedia krásy > Líčenie a dekoratívna kozmetika