Make-up je už po generácie najjasnejšie žiariacou hviezdou dekoratívnej kozmetiky. Milióny žien si ho denne vklepávajú do tváre, pretože jemne podčiarkne prirodzený pôvab, farebne zjednotí pleť, zamaskuje nedostatky aj prejavy únavy. Moderný prípravok zaistí pokožke skrášlenie, ošetrenie, ochranu pred UV žiarením, zvlhčenie... Ctí ho priedušnosť aj vodoodolnosť. Zvládne striedme denné i výrazné slávnostné nalíčenie, ktoré však nespočíva v hrubých vrstvách. Cieľom nie je spraviť zo seba niekoho iného, ale zdôrazniť osobnosť.
História make-upu odkazuje na Egypt v období 3000 rokov před naším letopočtom. Vteda sa intenzívne líčili ženy, muži i deti. Neskôr, v starom Grécku a Ríme sa skrašľovali len ženy a ich cieľom bola prirodzenosť v štýle bohyne Afrodity. No vtedajší púdrový make-up sa vyrábal z olova... a z toho si určite inšpiráciu brať nebudeme.
V Európe sa stalo líčenie výsadou až v renesancii a len v bohatých kruhoch. Až v priebehu 18. storočia sa kozmetika vrátane výroby make-upu rozšírila aj medzi nižšie vrstvy. Veľký ohlas vyvolala ružová lícenka podľa madame Pompadour - známka majetnosti a vznešenosti. Make-up bol opäť zakázaný vo viktoriánskej dobe, ktorá holdovala len podomácky vyrobeným riasenkám.
Rozmanité trendy make-upu prinieslo, aj vďaka nástupu filmu, 20. storočie. Jeho počiatok bol v znamení príklonu k nápadnému očnému make-upu starých Egypťanov. V 30. rokoch ženy prakticky odstránili obočie a v 50. rokoch sa zamerali na líčenie pier. Make-upy z filmových štúdií boli najprv nápadne biele, neskôr sa zameriavali na vytieňovanie lícnych kostí. Značka Max Factor už v prvej tretine 20. storočia cielene zladila odtiene make-upu s telesnými znakmi a uviedla na trh kozmetické kazety. Ženy sa tak ľahko mohli priblížiť celebritám.
Svoju „make-up slávu“ má i česká kotlina. V barrandovských filmových ateliéroch vznikol z iniciatívy Olgy Knoblochové a Vlastimila Boublíka legendárny silno krycí make-up Dermacol, ktorého licencia sa v roku 1965 predala do Hollywoodu, kde začala slúžiť predstaviteľom filmových hrdinov. Rýdzo český make-up Dermacol dodnes zbiera vavríny od Spojených štátov cez Európu až po Austráliu. V 70. rokoch bola ideálom opálená pleť rozjasnená bronzerom. Disco kultúra 80. rokov priniesla pestré farby očných tieňov, rúžov aj líceniek. 90. roky lesk a dymový vzhľad.
Súčasný make-up má byť prakticky neviditeľný. Ľudia z vášho okolia by si mali lámať hlavu nad tým, či ste vôbec nalíčená. Ideálom doby je čistá rozjasnená pleť, zdanlivo bez kvapky make-upu a zrniečka púdra. "Na mieru" zaobstaraný priedušný make-up, skombinovaný s podkladovou bázou lichotiacou pokožke a šikovnými korektormi dokáže až neuveriteľné veci. Matný, zapudrovaný vzhľad v podobe masky už ozaj patrí minulosti.
V následujúcích kapitolách poradíme:
Čítajte a hlavne sa nebojte make-upy testovať. Časom určite nájdete ten, ktorý s vami doslova splynie a vyzdvihne vaše najväčšie prednosti.
Encyklopedia krásy > Líčenie a dekoratívna kozmetika