Ku zdravému nádychu líc a celkovo zvodnému vzhľadu vám dopomôže lícenka, kozmetika ospevovaná už po generácie, nazývaná tiež červeň či zdravíčko. V minulosti farbu lícam prepožiačiavali drvené moruše, jahody, červená repa i amarant. V súčasnosti sa o to starajú technologicky vyspelé líčidlá: lícenky a im podobné rozjasňovače či bronzery pre efekt opálenej plete.
„Bože, ty máš líčka ako ružičky!“ vyznáva sa česká Zdická polka z obdivu k ružovolícej dievčine. Aj z ďalšej ľudovej piesne sa dozvedáme, aké sú vitálne líčka dôležité: „Ja som dievča okaté, tváričky mám bucľaté, na nich ako ruže kvet a mňa teší celý svet.“
Rumenec na lícach mali v obľube už starí Egypťania. Stredovek ho zavrhol, lebo červené líca spájal s prostitútkami. V 16. až 17. storočí sa používali líčidla s toxickými chemikáliami. Do dejín 18. storočia vstúpili výrazne ružové líca Márie Antoinetty.
Po španielskom dobytí Ameriky sa do Európy dostalo farbivo karmín, získavané z hmyzu zvaného košenila. Zabodovalo tým, že bolo sýto červené a dalo sa bezpečne použiť na kožu. Dodnes je súčasťou mnohých produktov – kozmetických i potravinárskych.
O vývoj modernej lícenky sa zaslúžil Francúz Joseph-Albert Ponsin, ktorý vyrábal divadelné líčidlá najprv vo svojom parížskom byte. Objavil aj technológiu na vypaľované líčidlá, dodnes používanú pri produkcii líceniek, očných tieňov alebo púdrov.
V 60. rokoch 19. storočia sa na základe týchto aktivít zrodila značka BOURJOIS Paris. Herečky lícenku používali takto: usmiali sa na seba do zrkadla, štetčekom naniesli líčidlo na gestom zvýraznené lícne kosti a krúživými pohybmi ho rozotreli smerom ku spánkom.
Dnes má byť lícenka súčasťou kozmetického minima každej ženy (rovnako ako podkladový krém, makeup, očné tiene, ceruzka na oči, riasenka a rúž). A pretože všetko súvisí so všetkým, lícenka prinavracia prirodzené zafarbenie, o ktoré môže líca pripraviť inak užitočný makeup.
Púdrová – klasická, najviac rozšírená, vhodná na všetky typy pleti. Ľahko sa nanáša i rozotiera kozmetickým štetcom a prípadne zjemňuje púdrom. Býva dostupná tiež v paletke so širším výberom odtieňov, ktoré sa dajú rôzne mixovať.
Krémová – intenzívna, trvanlivá, určená na hladkú, skôr suchšiu pleť vrátane zrelej. Najlepšie sa nanáša hubkou či prstami, zároveň s makeupom. Na slávnostné, extravagantnejšie večerné nalíčenie je možné skombinovať krémovú a púdrovú lícenku.
Tekutá či gélová – rychloschnúce líčidlo, ideálne na mastnejšiu pleť. Aplikuje sa hubkou či prstami na vyčištenú pleť vybavenú podkladom a makeupom, alebo aj samostatne len na rozjasnenie líc bez premastenia a podráždenia.
Najlepšie je otestovanie vytipovanej lícenky priamo na vašej pleti, všeobecne však platí, že svetlejším typom pokožky lepšie sadnú tlmenejšie odtiene, napríklad ružový a broskyňový. Na snedších typoch zas vyniknú tmavšie tóny – zlatohnedé, vínové, lososové…
Vizážisto odporúčajú hneď dva odtiene líceniek: tmavší telový a naružovelý. Telovým líčte prehlbiny líc, bradu a čelo po stranách, kým ružovým oblasť od vŕšku lícnych kostí k ušným lalokom. Takto vytvorené kontúry budú veľmi pôsobivé.
Pozor, červená lícenka pôsobí príliš umelo (viz Marfa v rozprávke Mrázik). Vhodnejšia je svetlejšia, prípadne mierne do hneda zafarbená lícenka, s ktorou docielite prirodzený rozjasnený vzhľad. Lesklé alebo trblietavé lícenky znesie len mladá bezchybná pleť.
Vtiahnite líca dovnútra, aby dobre vynikli lícne kosti a ich tvar definujte lícenkou. Širšiu tvár skorigujte aplikáciou lícenky zvisle (šikmo od uší k nosu), naopak štíhlu tvár nalíčte viac vodorovne. Venujte sa najmä vystúpeným líčkam a smerom ku spánkom farby uberte.
Púdrovú lícenku nanášajte väčším skoseným štetcom, najlepšie priamo určeným na lícenku. Krémová, tekutá či gélová lícenka sa zas dobre používa so špeciálnou hubkou, ale poslúžia vám aj prsty. Krémovú lícenku aplikujte pod púder a púdrovú až na púder.
Pri líčení lícenkou postupujte zľahka, krátkymi ťahmi, čím ľahko usmerníte množstvo líčidla. Ak to s lícenkou preženiete, zjemnite makeup púdrom v prirodzenom odtieni. Skvelou vychytávkou „3v1“ je bronzujúci a rozjasňujúci púder s lícenkou Dermacol.
BOURJOIS Paris Little Round Pot – jeden z ikonických produktov slávnej francúzskej značky; zapečená lícenka so širokým výberom odtieňov a nežnou vôňou romantickej ruže. So všetkými typmi pleti splynie ako druhá koža.
Rimmel London Maxi Blush – jemná, prirodzená, trvanlivá a cenovo dostupná púdrová lícenka, ideálna do terénu. Oslňuje v prirodzených odtieňoch.
Dr. Hauschka Blush – 100% bio púdrová lícenka s minerálnymi pigmentami a rastlinnými výťažkami, v elegantnom balení so štetčekom a zrkadlom, s jednoduchým nanášaním a dlhodobou trvanlivosťou.
2K Fabulous Beauty Train Case – atraktívní kufrík dekoratívnej kozmetiky, ktorý obsahuje hneď tri lícenky a s nimi záplavu ďalších pekne usporiadaných líčidiel. Darčekové kazety s lícenkami prinášajú okrem 2K i značky ZMILE COSMETICS či Makeup Trading.
Vďaka dobre vybranej lícenke ihneď získate vysnívaný rozjasnený vzhľad. Tak neotáľajte a zapátrajte v našom sortimente! S orientáciou vám môžu pomôcť i recenzie užívateliek, ktoré už príslušné lícenky vyskúšali.
Pri vyberaní lícenky online pamätajte, že zobrazenie odieňa záleží na nastavení farieb vášho monitora. Skutočná farba sa môže mierne líšiť.
Encyklopedia krásy > Líčenie a dekoratívna kozmetika