Všetci vieme, že zdravá pleť začína pri čistej pleti. Znie to predsa logicky. Aj keď budete mať ten najlepší hydratačný krém, investujete veľké peniaze do omladzovacích masiek a sér, ak ich budete nanášať na nie úplne čistú pleť, v podstate vyhadzujete peniaze von oknom. Všetky tie revolučné protivráskové a ošetrujúce zložky sa skrátka nedostanú tam, kam majú. A ani vaša pokožka a jej prirodzená schopnosť regenerácie si neporadia s drobnými nečistotami, kožným mazom a zvyškami make-upu. Aj keď dôsledky možno neuvidíte hneď, za pár rokov vám pokožka zlú starostlivosť vráti aj s vysokými úrokmi.
V minulom článku sme sa pozreli, čo sa stane, keď si pleť nečistíte dlhodobo, alebo keď napríklad zabudnete (alebo sa vám práve nechce) iba raz. Či je to tak, alebo tak, vyčistite si pokožku okamžite, ako si spomeniete. A vyčistite si ju dôkladne, pretože vaša pleť si to zaslúži. Poďme si predstaviť správny postup čistenia pleti. Vyčistíme si pleť zhora nadol... a potom si to pre istotu ešte zopakujeme. Áno, predstavujeme takzvané dvojité čistenie alebo double cleansing.
Nech sa deje čokoľvek, urobte si zo svojej starostlivosti o pleť svoju večernú prioritu. Dokonca aj keď ste na cestách, alebo sa vraciate domov neskoro. Viete, že vám čistenie zaberie napríklad 10 minút? Tak o túto dobu skráťte svoje večerné činnosti. Vypnite televíziu o 10 minút skôr, zatvorte knižku, odložte mobil. A šup do kúpeľne pred zrkadlo.
Výrobcovia riaseniek, liniek a tieňov neustále inovujú zloženie svojich produktov tak, aby obstáli aj v tých najnáročnejších podmienkach. To je fajn, ale kto to potom má odličovať? Dlhotrvajúci očný make-up patrí k najväčším odličovacím výzvam.
Vezmite si odličovač určený priamo pre očné okolie a naneste ho na 2 vatové tampóny. Tie potom priložte k očiam a užite si pár sekúnd pokoja. Nezačínajte hneď zbesilo drhnúť očné viečka a hnevať sa, že líčidlá nechcú povoliť. Počkajte napríklad aj celú minútu, make-up sa medzitým rozpustí a vy ho potom jemnými ťahmi jednoducho zotrite.
Ak používate výraznejší dlhotrvajúci rúž, postupujte pri odličovaní pier rovnako ako pri očiach. Dajte rúžu dostatok času pod tampónom namočeným v odličovači a potom ho zotrite z pier.
Teraz siahnite po svojom obľúbenom odličovači pleti. Odporúčame napríklad odličovací balzam alebo olej, môže to ale byť aj staré známe odličovacie mlieko či micelárna voda. A potom postupujte podľa inštrukcií na obale produktu. Niektoré prípravky stačí zahriať v dlaniach, potom naniesť na navlhčenú tvár a masírovať krúživými pohybmi. Iné sa zase nanášajú na vatový tampónik, ktorým potom jemnými ťahmi odličujete pleť. Nech už make-up odlíčite čímkoľvek, nezabudnite potom tvár opláchnuť, najlepšie teplou vodou. Tá totiž najlepšie odstraňuje nečistoty.
A teraz sa nenechajte zmiasť tým, že odličovač obstará všetku prácu. Make-up je síce preč, ale to ešte neznamená, že je pokožka skutočne čistá. Stále na nej môžete nájsť posledné zvyšky líčidiel, kožný maz, odumreté kožné bunky, prach a ďalšie nečistoty, ktoré zbytočne upchávajú póry. V tomto kroku zvoľte niektorý z čistiacich prípravkov na pleť. Môže to byť gél, pena alebo krém, voľba textúry záleží iba na vás, prípadne na type vašej pleti. Aj tu platí, aby ste postupovali podľa návodu, a hlavne nakoniec prípravok dôkladne opláchnite.
Po týchto krokoch by vaša pokožka mala byť krásne čistá a pripravená na ďalšiu starostlivosť, niektorí ľudia napriek tomu ešte dočistia tvár pleťovou vodou alebo tonerom, ktorý pleť rozžiari a osvieži. Pleťové toniká tiež obsahujú množstvo vitamínov a odďaľujú starnutie pleti.
Jemne osušte pokožku čistým uterákom. Tento uterák používajte iba na tvár a každé 2 až 3 dni ho vyperte, nech sa v ňom zbytočne nehromadia baktérie.
Po každom čistení pleti prichádza rad na ošetrujúci krém, ktorý vašu pokožku vyživí a hydratuje, vyberte si váš ideálny prípravok podľa typu svojej pleti. Kvalitné krémy dokážu podporiť prirodzenú nočnú regeneráciu pleti a ráno bude vaša pokožka ako znovuzrodená.
Počas čistenia pleti používajte skôr teplú vodu namiesto studenej. Tá totiž lepšie otvára póry a ľahšie uvoľňuje kožný maz, baktérie a všetky nečistoty. Preto je tiež perfektnou možnosťou vyčistiť si pleť večer v sprche. Horúca para bude počas čistenia pleti vašim nenahraditeľným parťákom.
Ďalším skvelým pomocníkom je potom čistiaca kefka na pleť. Nielenže pomáha dôkladne vyčistiť pokožku, ale aj ju príjemne prekrvuje, uvoľňuje a vyhladzuje. Hravo odstráni aj odumreté kožné bunky, predchádza vzniku akné a pekne pripravuje pleť na nočnú regeneráciu.
Vlhčené obrúsky nepreceňujte. Áno, je to určite lepšie ako nič. Nechajte si ich na nočnom stolíku a použite ich ako poslednú záchranu, keď už pred spaním naozaj nemáte energiu na dôkladné čistenie. Ale z hľadiska dlhodobej starostlivosti zostaňte verná efektívnemu dvojitému čisteniu.
Encyklopedia krásy > Líčenie a dekoratívna kozmetika