Aj ženy v minulosti, rovnako ako tie dnešné, túžili po hustých a dlhých riasach. Cesta k nim však nebola zďaleka taká ľahká ako v súčasnosti. Vývoj riaseniek má svoju veľmi bohatú a zaujímavú históriu, do ktorej teraz nahliadneme.
Zvýrazňovanie rias, a to žien aj mužov, je typické pre staroveký Egypt. Už 4000 rokov pred naším letopočtom používali Egypťania popol, kajal či prírodné masti na čiernenie rias a tiež ochranu očí pred slnečnými lúčmi. Líčenie rias tam malo aj náboženské dôvody.
Antické Grécko o niekoľko tisíc rokov neskôr intenzitu líčenia rias zmiernilo. Oveľa viac sa zameralo aj na rastlinné a minerálne prísady. Na úsvite nášho letopočtu udávali trendy Rimanky, ktoré riasy zvýrazňovali uhlím naneseným na slonovinový hrebienok.
Renesančné ženy v 14. až 16. storočí na líčenie rias úplne rezignovali. Ideálom bolo totiž vysoké čelo a biela alabastrová pleť. Na ich docielenie si šľachtičné obočie a riasy dokonca odstraňovali! Skrášľovacie prípravky dovážané predtým z Orientu upadli do zabudnutia.
V alžbetínskom Anglicku 16. storočia boli ideálom hrdzavé vlasy, riasy a obočie veľkej celebrity – kráľovnej Alžbety I. Bohužiaľ, ženy, ktoré sa do nej štylizovali, často doplatili na jedovaté červené bobule, ktorými chceli dosiahnuť vytúžený odtieň.
V 17. až 18. storočí sa líčenie zase postupne dostávalo do módy a preniklo aj do stredných vrstiev. Dlhé a výrazné riasy opäť oslavovala viktoriánska éra v 19. storočí. Ženy si líčidlá vyrábali doma z popolu, plodov bazy a ricínového oleja.
Odtiaľ bol už len krôčik k novodobým riasenkám. Zaslúžil sa o ne Eugen Rimmel či súrodenci Mabel a Tom Lyle Willamsovi. V recepte mali vazelínu, čierne pigmenty a oleje. Riasenka bola začiatkom 20. storočia v okrúhlej krabičke a nanášala sa štetcom.
Vedeli ste, že v niektorých jazykoch, napríklad francúzštine, taliančine, španielčine či arabčine sa slovo „rimmel“ od tých čias až do dnešných dní používa v zmysle slova „riasenka“? Tak revolučný bol parfumár Rimmel.
Obľuba riaseniek stúpala s rozvojom čiernobielej fotografie a potom aj filmu. Extrémne dlhé, husté a natočené riasy filmových hviezd 20. a 30. rokov však mali umelý pôvod. V roku 1938 bola patentovaná vodoodolná riasenka.
Roku 1957 uviedla Helena Rubinstein riasenku s tubou a kefkou na tyčinke. To bol počiatok riaseniek v súčasnej podobe. V roku 1971 sa zrodila ikonická riasenka Maybelline Great Lash a hitom roku 1989 sa stala bezfarebná riasenka legendárnej značky Max Factor.
Medzi celebrity druhej polovice 20. storočia, ktoré sa postarali riasenkám o slávu, sa nepochybne radia modelky Twiggy a herečky Marilyn Monroe či Audrey Hepburn. O nej sa rozpráva, že jednotlivé riasy oddeľovala pracne špendlíkom.
Súčasné trendy zvýrazňovania rias sú veľmi rozmanité. Môžete si vybrať z množstva inovatívnych kefiek aj textúr riaseniek. Profesionálne salóny ponúkajú umelé riasy, zahusťovanie, trvalú na riasy… Frčia aj séra na podporu rastu rias. Tradičná riasenka sa však iste udrží!
Encyklopedia krásy > Líčenie a dekoratívna kozmetika