Riasy rastúce na hornom aj spodnom viečku majú predovšetkým ochrannú funkciu – zabraňujú prieniku nečistôt, prachu, kvapiek vody či drobného hmyzu do oka. Akonáhle riasy zaznamenajú nebezpečenstvo, donútia oko k inštinktívnemu zažmurkaniu alebo zatvoreniu. Priebežne tiež prispievajú k optimálnemu zvlhčeniu oka.
Počas vývoja ľudskej spoločnosti však riasy získali i estetickú úlohu. Keď sa zvýraznia, skvele vytvarujú oči, urobia zvodný pohľad, ovplyvnia výraz. Aj keď existujú nalepovacie riasy a trsy alebo permanentné mihalnice na niekoľko týždňov, najpohotovejším pomocníkom je riasenka (mascara). Práve jej dômyselnému nanášaniu sa budeme venovať.
Riasenka je pre väčšinu dievčat a žien absolútne nevyhnutným líčidlom, pretože v jedinom kroku nafarbí, predĺži a zahustí riasy. Pravda, ovládnuť ju nie je najľahšie. Sotva si vyberiete tu správnu podľa vášho typu rias, kefky (malá, veľká, ohybná, zúžená…) či funkcie (predlžujúca, objemová, vodeodolná…), nastupuje tréning. Ten sa však oplatí!
Nepodceňujte prípravu – odlíčenie a vyčistenie celej tváre. Než sa pustíte do práce s riasenkou, využite praktické klieštiky na riasy. Podržte nimi horné riasy v ich spodnej časti asi 10 sekúnd a potom už sa len tešte z ich efektívneho natočenia a zaoblenia.
Profesionáli odporúčajú najskôr kompletne nalíčiť oči a až potom tvár. Tým predídete poškodeniu pracne zhotoveného make-upu prípadnými odtlačkami riasenky alebo popraškom z očných tieňov.
Záleží aj na zaobchádzaní s tubou riasenky. Namiesto pumpovania kefkou hore a dole využite jemné krúženie, s ktorého pomocou obalíte všetky štetinky. Dbajte na to, aby sa do riasenky nedostal vysušujúci vzduch. Prebytok farby utrite o vnútorný okraj tuby.
Pri nanášaní riasenky postupujte citlivými ťahmi kefky od korienkov po končeky horných rias. Kefkou pohybujte „cik cak“ smerom dohora a ľahko ju pootáčajte. Špičkou dolíčte okraje rias. Zvyškom farby prejdite dolné riasy a pre druhé oko namočte kefku znova.
Ďalšou možnosťou je rafinované dvojfázové nalíčenie: spravte rovnou kefkou základné nalíčenie rias smerom od korienkov ku končekom. Potom kefku ohnite a dolíčte aj kratšie riasy. Ak sa nedá potom vyrovnať, využívajte ako druhý nástroj kefku zo spotrebovanej riasenky. A tretia, čistá kefka sa vám hodí na záverečné rozčesanie rias.
Postupne je možné ovládnuť aj pokročilejšie techniky aplikácie riasenky. Jedna z nich je vertikálna, kedy sa farba nanáša špičkou kefky v jej zvislej polohe. Výsledkom je prirodzený vzhľad. Vizážisti zase riasy modeliek podkladajú rôznymi pomôckami a farbia ich intenzívne zhora.
Hier s riasenkou je celý rad: šikmými ťahmi kefky docielite optické zväčšenie očí, riasenka aplikovaná iba na strednú časť rias zase vykúzli okrúhle oči… Podobu žmurkajúcej bábiky zabezpečia výrazne nalíčené riasy spojené pinzetou do špičiek.
Riasenka sa považuje za multifunkčné líčidlo. Vytvoríte s ním decentný „kancelársky“ vzhľad i výrazné sexi nalíčenie na večernú akciu. Využívajte vrstvenie riasenky: prvým náterom docielite prirodzený a ďalším dramatický efekt. Avšak pozor, zamerajte sa len na horné riasy, spodné vyzerajú lepšie len s jednou vrstvou.
Posledná vrstva môže byť zámerne z vodoodolnej riasenky či farebných riaseniek, ktoré sa postarajú o zaujímavé efekty. Ochranu pred rozmazaním riasenky posilní fixačný sprej na make-up, nastriekaný v závere na celú tvár zo vzdialenosti asi 20 cm.
Riasenka sa používa každý deň znova, preto veľmi záleží na jej ohľaduplnom odlíčení. Medzi ženami je najlepšie hodnotený dvojfázový odličovač očí, ktorý sa aplikuje na pleť pomocou vatových tampónov. Výrobky osvedčených firiem spoľahlivo odstránia aj vodoodolný očný make-up a vyhovujú aj ženám s citlivou pleťou.
Dvojfázový odličovač očí pred použitím vždy dôkladne pretrepte. Tampónik nechajte chvíľu na riasach zatvoreného oka pôsobiť. Aby ste zbytočne nevyťahovali jemnú pleť, stierajte riasenku aj očné tiene zľahka smerom od vonkajších očných kútikov k vnútorným.
Ďalším zaujímavým riešením, najmä na cesty, môžu byť odličovacie žinky alebo hubky na odstránenie make-upu (Gabriella Salvete). Sú zo špeciálneho mikrovlákna, používajú sa navlhčené a stačí ich vyprať raz týždenne v práčke. Nepotrebujete k nim žiadne kozmetické prípravky.
Na dočistenie použite pleťovú vodu, potom vklepte do očného okolia sérum a očný krém. Pri výraznom slávnostnom líčení sa môže stať, že mascara urputne drží. V tom prípade ju tromfnite vatovou tyčinkou namočenou do odličovacieho prípravku. Takto si poradíte s každým detailom.
Čo je pri odstraňovaní riasenky zakázané? Vysušujúce mydlo, drobenie líčidla prstami a v 99% prípadov aj odličovacie obrúsky. Tie použite naozaj len v kritických situáciách. Tiež zvyšky všeobecne obľúbenej micelárnej vody treba odstrániť pleťovou vodou.
Encyklopedia krásy > Líčenie a dekoratívna kozmetika