Krehké, lámavé, štiepiace sa, hrboľaté, slabé, príliš krátke, drsné… to sú najčastejšie problémy nechtov. Možno trápia aj vás, možno už ste sa niekoľkokrát zamýšľali nad tým, čo vlastne žalostný stav vašich nechtov spôsobuje. Priznajte si to. Nie je to tak trochu vaša vina? Ako sa vlastne k svojim nechtom správate a ako sa o ne staráte? A netrápite ich zbytočne týmito častými zlozvykmi? Predstavujeme najväčších úhlavných nepriateľov vašich nechtov.
Veľmi krátke, niekedy až do krvi ohryzené nechty s drsným a hrboľatým povrchom. Na vine je onychofágia, po slovensky potom jednoducho hryzenie nechtov. Obvykle sa považuje skôr za detský zlozvyk, v skutočnosti si však hryzie nechty aj podstatná časť dospelých. Vedie ich k tomu nadmerný stres či strach, obavy z dôležitého okamihu a ďalšie záťažové situácie. Ohryzené nechty pôsobia hrozne, vďaka nečistotám a baktériám, ktoré za nechty priľnú, je to navyše aj dosť nehygienické.
Ako sa zbaviť tohto zlozvyku? Noste nechty neustále nalakované. Laky obvykle nechutia veľmi dobre, predstavujú vizuálnu prekážku medzi vašimi zubami a okrajom nechtu, do ktorého sa ľudia tak radi zahrýzajú. V prípade profesionálnej manikúry by vám tiež určite bolo ľúto peňazí, ktoré ste do nej investovali. A v neposlednom rade: Skúste odbúrať stres, ktorý tak často spúšťa ohrýzanie nechtov.
Akonáhle sa lak z vašich nalakovaných nechtov začne lúpať, okamžite sa pustíte do práce a zlúpnete postupne aj lak, ktorý zatiaľ na nechte dobre držal. Pozor na to. Touto nešetrnou prácou môžete poškodiť hornú vrstvu nechtového lôžka a oslabiť tak celý necht.
Akonáhle sa lak začne sám lúpať, vezmite si do ruky odlakovač a dôkladne všetky nechty odlakujte. A aby ste predchádzali skorému lúpaniu laku, nezabudnite si na každý farebný lak naniesť ešte takzvaný top coat.
Nechtová kožička by si rada žila svojím životom, nanešťastie nás z nejakého neznámeho dôvodu šialene otravuje a robíme jej preto zo života peklo. Či už chúďa nechtovú kožičku okusujeme, odlupujeme, alebo zrezávame, výsledkom sú zádery, krvavé šrámy, vysušená koža a potenciálne riziko infekcie.
Pre bezproblémové ošetrenie nechtovej kožičky voľte špeciálny odstraňovač kožičky, ktorý zoženiete aj pod anglickým názvom cuticle remover. Odstráni iba odumretú časť a nehrozí poškodenie nechtového lôžka.
Gélová manikúra vyzerá krásne, navyše dlho vydrží a to sú asi aj hlavné dôvody jej celosvetovej popularity. Lenže opakovaná gélová manikúra môže vaše nechty tiež pekne oslabiť, dehydratovať či rozstrapkať. Popri nežiaducich účinkoch UV lampy na vaše nechty pôsobí aj silný acetónový odlakovač, v ktorom sa musia dlho namáčať pri odstránení gélového laku. Menej zdatné ruky môžu nechty poškodiť aj kovovými pilníkmi, ktorými sa gélový lak brúsi.
Ako uniknúť gélovej závislosti? Pokiaľ trváte na tom, aby nechty boli stále nalakované, striedajte gélovú manikúru so šetrnejšími tradičnými lakmi. Pred každou manikúrou nezabudnite nechty a okolitú kožičku vyživiť špeciálnym olejom alebo krémom.
Rovnako ako pri predchádzajúcom bode tu platí, že dlho nalakované nechty potrebujú veľa odlakovača, aby ste lak dokázali odstrániť. Po odlakovaní nechtov si potom môžete všimnúť drobné biele fliačiky, čo signalizuje dehydratáciu. K opätovnému natieraniu lakom zvádzajú hlavne nechty na nohách, ktoré obvykle tak trochu zanedbávame.
Ale aj tieto nechty si zaslúžia odlakovať hneď, ako sa lak začne lúpať. A rovnako tak tie na rukách. Majte v kabelke vždy malý vreckový odlakovač a vyriešte tento problém okamžite.
Možno už ste niekedy počuli, že nechty sú barometrom zdravia. Čím lepší jedálniček budete mať, tým krajšie budú nielen nechty, ale aj pleť a vlasy. Nenechajte sa zlákať veľkým množstvom vyprážaného a tučného jedla, obmedzte trochu kávu a alkohol.
Zamerajte sa skôr na jedlá bohaté na vitamíny, vlákninu, vápnik a horčík. Tiež pite veľa vody. Prečítajte si, čo jesť pre krásne vlasy, pretože pre nechty platí to isté v bledomodrom. A zatiaľ čo sa budete venovať úprave jedálnička, dodajte nechtom vitamíny zvonku napríklad vyživujúcim olejom na nechty.
Nielen otvárač, nechty bežne používame ako najrôznejšie nástroje. Otvárame pevne držiace viečka PET fliaš, uvoľňujeme krúžky na kľúče, odlupujeme etikety… asi vás neprekvapí, že nechty tým neskutočne trpia.
Čo s tým? Skúste namiesto nechtov používať na otváranie alebo rezanie skutočné nástroje na to určené.
K častému lámaniu, štiepeniu a celkovému oslabeniu nechtov vedie aj častý kontakt s čistiacimi prostriedkami. Jar na riad a čistiace spreje predstavujú pre pokožku rúk aj nechty jednu veľkú pohromu. Tiež môžu ohroziť vašu super manikúru, ktorej ste venovali veľa času alebo peňazí.
Zaobstarajte si štýlové gumové rukavice a navliekajte si ich, kedykoľvek sa budete chystať vziať do ruky handru a čistiaci prípravok.
Vedeli ste, že ruky starnú rýchlejšie ako ostatné časti tela? Najviac pre nás pracujú, najviac ich ukazujeme, najčastejšie sú vystavené vonkajším škodlivým vplyvom. Napríklad slnečným lúčom. Napriek tomu všetkému ich najviac zanedbávame a málokedy na ne nanesieme krém na ruky s ochranným faktorom. Pritom UV žiarenie spôsobuje predčasný vznik vrások, pigmentové škvrny a rýchle starnutie pokožky. A trpia aj nechty.
Zaobstarajte si kvalitný krém na ruky s SPF faktorom a niekoľkokrát denne ho vmasírujte do pokožky aj nechtov. Budú vyzerať skvele.
Čo nie je nikdy sexi? Suché ruky s popraskanou pokožkou. Tu totiž nepomôže ani najdrahšia manikúra. Pekne vyfarbené nechty najlepšie vyniknú na pokožke, ktorá je zdravá, vláčna a hydratovaná.
Preto noste krém na ruky, nech už idete kamkoľvek. Bývajú lacné a existujú aj malé balenia, ktoré sú ideálne do kabelky. Jednoduchý krok dokáže s pokožkou na vašich rukách zázraky.
Encyklopedia krásy > Líčenie a dekoratívna kozmetika