Ak chcete svojim vlasom dodať oslnivý lesk, vyživiť ich a hydratovať, potom by vo vašej vlasovej výbave rozhodne nemali chýbať vlasové oleje. Zvoliť môžete napríklad esenciálne oleje, ktoré je však nutné riediť pomocou nosného oleja. Poďme si jednotlivé oleje na vlasy priblížiť a poodhaliť ich účinky.
Esenciálne oleje sa extrahujú z rôznych bylín a rastlín, ktoré im prepožičiavajú unikátne vlastnosti. Vďaka svojim účinkom a relatívne nízkemu riziku vedľajších účinkov sa dlhodobo používajú v alternatívnych i východných liečivách. Esenciálne oleje sú známe pre svoju vôňu, ale vynikajú tiež chemickými vlastnosťami, ktoré môžu byť prospešné telu i vlasom. Tieto oleje sa vždy miešajú s niektorým z nižšie uvedených nosných olejov. Za aké esenciálne oleje vám vaše vlasy poďakujú?
Rozmarín krásne vonia a dokáže skvelo dochutiť niektoré pokrmy. Prednosť esenciálneho rozmarínového oleja však spočíva aj v tom, že dokáže podporiť rast vlasov a dodáva im tiež silu.
Niekoľko kvapiek oleja zmiešajte s kokosovým alebo olivovým olejom. Následne zmes naneste na pokožku hlavy a nechajte ju aspoň 10 minút pôsobiť. Nakoniec vlasy dôkladne umyte šampónom. V ideálnom prípade rozmarínový olej na vlasy používajte aspoň dvakrát týždenne.
Rast vlasov podporuje aj levanduľový esenciálny olej. Podľa jednej vedeckej štúdie, ktorá sa uskutočnila na zvieratách, bol tento olej schopný generovať rýchlejší rast chlpov u myší a podobné účinky má aj na ľudské vlasy. Výhodou tiež je, že má tento olej antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravie pokožky.
Zmiešajte niekoľko kvapiek levanduľového oleja s troma lyžicami niektorého z nosných olejov, naneste zmes na pokožku hlavy, nechajte ju pôsobiť aspoň 10 minút a nakoniec dôkladne umyte šampónom. Túto zmes môžete používať niekoľkokrát týždenne.
Ak vás trápia mastné vlasy, nemal by vašej pozornosti uniknúť tymiánový esenciálny olej. Je však vhodný nielen na ošetrenie mastných vlasov, ale rovnako ako dva predtým spomínané oleje podporuje rast vlasov. Tymian totiž zlepšuje krvný obeh na pokožke hlavy a súčasne dodáva potrebné živiny pre vlasové folikuly, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast vlasov.
Vzhľadom k tomu, že je tymianový olej veľmi silný, zmiešajte maximálne dve kvapky oleja s dvoma lyžicami nosného oleja. Nechajte pôsobiť aspoň 10 minút a opláchnite šampónom.
Podporu rastu sľubuje aj šalviový olej, ten navyše zabraňuje vypadávaniu vlasov a zbavuje vlasy nadbytku mazu a lupín. Antibakteriálne a antioxidačné účinky oleja môžu tiež prispieť k starostlivosti o rednúce a oslabené vlasy.
Tri kvapky šalviového oleja zmiešajte s kondicionérom alebo jednou lyžicou ľubovoľného nosného oleja a nechajte ho pôsobiť aspoň 10 minút. Šalviový olej používajte ideálne minimálne dvakrát týždenne.
Olej z mäty piepornej je vhodný ako pre suché, tak aj pre mastné vlasy. Mierni podráždenie pokožky hlavy a redukuje tvorbu kožného mazu, a vďaka tomu tiež zabraňuje tvorbe lupín. Vlasy v neposlednom rade povzbudzuje a stimuluje ich rast.
Dve kvapky mätového oleja zmiešajte s ľubovoľným nosným olejom. Zmes vmasírujte do pokožky hlavy, nechajte pôsobiť 5 minút a nakoniec vlasy umyte šampónom a kondicionérom.
Esenciálny olej z citrónovej trávy nielen krásne vonia, ale má vplyv aj na zdravie vlasov. Stimuluje totiž vlasové folikuly a je dobrou prevenciou proti vypadávaniu vlasov. Po jeho použití budú vaše vlasy lesklé, svieže a navyše krásne prevoňané arómou citrusov. Podľa štúdie z roku 2015 dokonca olej z citrónovej trávy po jedinom týždni používania znížil množstvo lupín.
Tento olej môžete používať každý deň. Niekoľko kvapiek oleja zmiešajte so svojim obľúbeným šampónom alebo kondicionérom a vmasírujte ho do pokožky hlavy.
Olej z cédrového dreva má priaznivé účinky na padanie vlasov, opäť totiž pomáha stimulovať vlasové folikuly a prekrvuje vlasovú pokožku. Podľa výskumu olej z cédrového dreva zvyšuje rast vlasov o neuveriteľných 44 % a okrem toho taktiež eliminuje výskyt lupín. Má tiež antibakteriálne vlastnosti.
Niekoľko kvapiek oleja zmiešajte s dvoma lyžicami nosného oleja, vmasírujte zmes do pokožky hlavy a nechajte ju pôsobiť 10 až 15 minút. Následne vlasy opláchnite.
Tea tree olej alebo olej z čajovníka je vo svete kozmetiky jedným z najobľúbenejších olejov vôbec. Tea tree olej pomáha s reguláciou mazotvorby a čistí vlasy. Má silné protizápalové účinky, vďaka čomu je veľmi obľúbený pri liečbe problémov pokožky hlavy. Často sa preto používa v šampónoch a kondicionéroch, vzhľadom k tomu, že lieči lupiny a zlepšuje cirkuláciu krvi. Antiseptické, antifungálne, antibakteriálne, antioxidačné a protizápalové účinky oleja zaisťujú, že vlasy zostávajú čisté a zdravé.
Dve polievkové lyžice akéhokoľvek nosného oleja zmiešajte s desiatimi kvapkami oleja z čajovníka. Zmes zahrejte v hrnci a naneste na vlasy po celej ich dĺžke. Vlasy následne zabaľte do igelitového vrecka a ručníka. Zmes nechajte pôsobiť 20 minút, dôkladne opláchnite a umyte vlasy šampónom. Týmto teplým olejom by ste mali vlasy rozmaznávať maximálne trikrát týždenne. Dajte si však pozor na to, aby ste olej nezahriali na príliš vysokú teplotu, pretože by mohol stratiť živiny.
Na mieru potrebám mastných vlasov je určený medovkový olej, ktorý vlasy zbavuje mastnoty, mastných lupín a tiež akné na pokožke hlavy. Olej z medovky má antiseptické a antimikrobiálne vlastnosti, čím tiež podporuje rast vlasov. Za zmienku tiež stojí fakt, že medovkový olej pomáha aj pri zbavovaní sa vší.
Nosné oleje sú oleje, ktoré je možné spojiť s ďalšími prísadami, napríklad v podobe esenciálnych olejov. Niekedy sú tiež nazývané ako základné, vzhľadom k tomu, že sú častým základom pri výrobe kozmetiky, či už tej vlasovej alebo na telo a pleť. Nosných olejov je celý rad, líšia sa konzistenciou, hustotou a tiež svojimi účinkami.
Mandľový a kokosový olej si obľúbili ženy na celom svete. A niet divu, obidva tieto oleje sa totiž hodia pre starostlivosť o pokožku tela i tváre a navyše sú vhodné aj na vlasy. Z kokosového a mandľového oleja ľahko vytvoríte vyživujúci zábal na vlasy a môžete do nich primiešať aj esenciálne oleje, vďaka ktorým budú vaše vlasy ešte krajšie než kedykoľvek predtým.
Olivový olej, ktorý obsahuje prospešné mastné kyseliny a rastlinné steroly, využijete ako nosný olej pre masáže, čistiace prostriedky na tvár a v neposlednom rade starostlivosť o vlasy. V ideálnom prípade zvoľte extra panenský olivový olej.
Arganový olej, ktorý sa tiež niekedy právom nazýva tekutým zlatom, sa môže pochváliť hneď celým radom výnimočných účinkov na vlasy. Vlasom navracia prirodzenú vitalitu a lesk, vyživuje a prekrvuje vlasové korienky, čím obnovuje a zosilňuje štruktúru vlasov, hĺbkovo vlasy hydratuje a zanecháva ich zamatovo hebké a tiež pomáha s liečbou problémov vlasovej pokožky.
Ďalším obľúbeným nosným olejom na vlasy je jojobový olej. Vlasom dodáva jemnosť a lesk a obaľuje rozštiepené končeky, takže pôsobí ako prírodný silikón. Má tiež skvelý vplyv na pokožku hlavy, podporuje rast vlasov a je možné ho použiť ako vlasový zábal na celé vlasy alebo cielene len na končeky vlasov. Jojobový olej ocenia aj ženy, ktoré bojujú so strapatiacimi a uzliacimi sa vlasmi, pretože uľahčuje ich rozčesávanie.
Ricínový olej zlepšuje kvalitu vlasov a posilňuje ich. Znižuje riziko vzniku lupín, rozštiepených končekov a poškodeniu vlasov vďaka obsahu kyseliny ricínolejovej, ktorá pomáha vyrovnať pH pokožky hlavy.
Encyklopédia krásy: Starostlivosť o vlasy