Kto z nás si nepraje, aby jeho vlasy boli zdravé a krásne? Spoľahlivú cestou k dosiahnutiu dokonalých vlasov je správna starostlivosť. Vlasy je potrebné nielen správne umývať za použitia vhodne zvolených prípravkov, ale tiež chrániť pred vysokými teplotami počas tepelného stylingu. Ako teda môžete predísť poškodeniu vlasov pri fénovaní, žehlení alebo natáčaní kulmou?
Ako už názov tepelný styling napovedá, ide o úpravu vlasov, pri ktorej sa využíva teplo. Za tepelný styling tak môžeme považovať vyrovnávanie vlasov žehličkou, kulmovanie vlasov a tiež sušenie fénom.
Vysoké teploty vlasom neprospievajú, túto vetu už ste určite niekedy počuli. Prečo tomu tak ale je? Pôsobením tepla dochádza k odlupovaniu vonkajšej šupinatej vrstvy, ktorá má za úlohu vlas chrániť. Pokiaľ dôjde k poškodeniu tejto vrstvy, dôjde aj k poškodeniu samotného vlasu, čo sa prejavuje rozštiepenými končekmi, zvýšenou lámavosťou a tiež stratou lesku.
Pred vysokými teplotami, ktoré vlasom neprospievajú, môžete svoje vlasy chrániť pomocou prípravkov pre tepelný styling. Tie vám prídu vhod nielen v prípade, že sa chystáte vlasy žehliť, fénovať alebo natáčať, ale aj keď často chodíte do sauny a v lete, keď sú vlasy vystavené pôsobeniu ostrých slnečných lúčov. O ochrane vlasov pred slnečným žiarením sme pripravili samostatný článok. Vaše vlasy môžu vyzerať perfektne aj v sparnom počasí.
Na trhu je k dostaniu veľké množstvo ochranných produktov proti vysokým teplotám, môže ísť napríklad o spreje na ochranu vlasov, ochranné krémy alebo ochranná séra. Tieto prípravky na vlasoch tvoria ochranný tepelný štít, ktorý vlasy pred vysokými teplotami chráni. Prípravky pre tepelnú ochranu vlasov navyše obsahujú aj rad ďalších účinných látok, ktoré sa podieľajú na tom, aby boli vlasy zdravšie, jemnejšie a lesklé.
Než teda začnete svoje vlasy fénovať, kulmovať alebo žehliť, naneste primerané množstvo prípravku na celú dĺžku vlasov. Po nanesení ochranného prípravku ideálne vlasy prečešte riedkym hrebeňom, aby sa ochrana dostala ku všetkým prameňom. Vzhľadom na to, že existuje celý rad ochranných produktov, každý z nich sa môže aplikovať trošku inak. Vždy sa preto riaďte pokynmi výrobcu, ktoré nájdete na obale.
Ako vlasy fénovať tak, aby ste ich nepoškodili? Pred tým, než ich začnete fénovať, zabaľte ich do uteráka a jemne z nich vytlačte vodu, potom sa pustite do samotného fénovania, ale snažte sa vyhnúť najvyšším teplotám, nižšie teploty vaše vlasy toľko nepoškodia.
Rovnako ako vlasom neprospievajú najvyššie teploty pri fénovaní, nemajú ich rady ani pri žehlení. Žehličku preto nezapínajte na najvyššiu možnú teplotu, ktorá zvyčajne dosahuje 220 °C, ale skúste vlasy žehliť pri teplote okolo 180 °C.
Ak sa chcete pustiť do tvarovania vlasov pomocou žehličky alebo kulmy, uistite sa, že sú vlasy suché. Prečo? Mokré vlasy majú inú chemickú štruktúru a v prípade, že by ste vysoké teploty použili na mokré vlasy, mohlo by dôjsť k ich nevratnému poškodeniu.
Vaše vlasy si zaslúžia starostlivosť nielen pred tepelnou úpravou, ale aj po nej. V prípade, že vlasy pravidelne žehlíte, fénujete alebo natáčate, doprajte im špeciálnu starostlivosť v podobe regeneračných masiek a tiež vlasových olejov.
Encyklopédia krásy: Starostlivosť o vlasy